Energia z wiatru pozwoli ściąć rachunki za prąd

Adobe Stock

Im więcej energii z wiatru, tym ceny hurtowe prądu będą niższe – szacuje branża. Przemysł już teraz podpisuje bezpośrednie umowy z właścicielami wiatraków.

– Polska ma znacznie większy potencjał do budowy farm wiatrowych, niż wynika to z przedstawionego przez resort energii projektu polityki energetycznej państwa – przekonuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). Z jego szacunków wynika, że w latach 30. zwiększenie mocy w farmach wiatrowych mogłoby przynieść oszczędności sięgające nawet 30 zł za megawatogodzinę energii (MWh).

Możliwe niższe ceny
PSEW oszacowało potencjał mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych na lądzie na 10,3 GW w 2024 r. i 12,3 GW w 2030 r. Tymczasem propozycja resortu energii mówi niemal o wygaszeniu tej technologii – z 6,4 GW w 2020 r. do 0,8 GW w roku 2040. Z kolei potencjał morskiej energetyki wiatrowej PSEW wyliczyło na 6 GW w 2030 r. i 10 GW w 2040.
Jak wynika z szacunków stowarzyszenia, zwiększenie mocy w farmach wiatrowych przełoży się na obniżki cen energii, które dziś gwałtownie rosną z uwagi m.in. na wzrost kosztów emisji CO2. W latach 2020–2040 łączny koszt energii mógłby być niższy o 25 mld zł niż w scenariuszu rysowanym przez resort energii i wynieść 1,44 bln zł. Oznacza to oszczędności rzędu 10 zł/MWh, a w samych latach 30., kiedy resort przewiduje wygaszenie farm lądowych i budowę elektrowni jądrowej, nawet 30 zł/MWh.
Kolejną korzyścią byłby spadek emisji CO2 i zbliżenie się do wymagań stawianych przez Unię Europejską w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii.
– Warunkiem koniecznym jest jednak administracyjne odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, czyli zniesienie zasady minimalnej odległości farm od zabudowań – dodaje Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Bezpośrednie umowy
Międzynarodowe koncerny już widzą korzyści wynikające z zakupu zielonej energii i podpisują wieloletnie umowy bezpośrednio z farmami wiatrowymi. W Polsce ten trend dopiero się rozpoczyna. Na podpisanie kontraktu z farmą wiatrową zdecydował się ostatnio Mercedes-Benz Manufacturing Poland. – Po zawarciu tego kontraktu nastąpił wysyp ofert od firm, które są zainteresowane tańszą energią z wiatraków. Łącznie otrzymaliśmy zapytania dotyczące aż 3–4 TWh energii na rok, co odpowiada 5–7 proc. rocznego zużycia w całym przemyśle w Polsce – zaznacza Hubert Kowalski, prezes firmy VSB Energie Odnawialne, która wybudowała farmy wiatrowe w Lipnikach i Taczalinie.
O zainteresowaniu zakupem zielonej energii mówią też sami przedsiębiorcy. – Są takie firmy, które nie mogą liczyć na rekompensaty od państwa. Dlatego szukają sposobów na obniżenie rachunku poprzez zakup tańszej energii z wiatru. Ryzykiem jest to, że są to umowy długoterminowe, podpisywane np. na 10–15 lat – wyjaśnia Marek Przechodzeń, prezes EIDOS, reprezentujący grupę zakupową firm z Małopolski i Śląska.

Nieuzasadnione ceny
Do dyskusji o cenach energii włączył się prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Zaalarmował, że część sprzedawców prądu zawyża ceny w nieuzasadniony sposób. – Z naszych analiz wynika, że wzrost cen energii dla odbiorcy końcowego do poziomu ok. 330 zł/MWh wydaje się być uzasadniony. Jednak oferowanie odbiorcom cen dochodzących od 380 nawet do 500 zł za MWh jest w mojej ocenie nieuprawnionym wykorzystywaniem możliwości stwarzanych przez aktualny kształt rynku – podkreślił Bando. – W trudnych warunkach rynkowych oczekiwania spółek energetycznych co do zysku powinny zostać zrewidowane – dodał. Średnia hurtowa cena energii za 11 miesięcy to 240 zł/MWh. Do tego doliczane są też m.in. opłata za przesył, akcyza i VAT.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Atom wraca do Japonii

Japońska polityka nuklearna pozostawia wiele do życzenia. Jednak wciąż rząd nie zmienia swojej strategii. ...

Daniel Obajtek stanie na czele Orlenu

Dotychczasowy prezes Energi, Daniel Obajtek złożył rezygnację z funkcji. Powód? Od 6 lutego ma ...

Rekordowy odwiert międzynarodowego konsorcjum na Sachalinie

Nafciarze z międzynarodowego konsorcjum wywiercili w morskim dnie u brzegów rosyjskiej wyspy Sachalin odwiert ...

Wodny gigant stanął w Gruzji

Gotowa jest największa od półwiecza elektrownia wodna Gruzji. Zbudowali ją Norwegowie i Hindusi. Kosztowała ...

Wielka dziura w budżecie Gazpromu

Spadek cen gazu i mega projekty gazociągowe w Europie i Chinach wyssały w finansach ...

PKN Orlen poprawił wyniki

W ostatnich miesiącach koncern osiągnął lepsze zyski niż oczekiwał ogół analityków. Szczególnie dobre są ...