Indie wolą energię słońca od węgla

Wind farm/Bloomberg

Po raz pierwszy inwestycje w Indiach w wykorzystanie energii słońca są większe od finansowania węgla, ale jego popularność nadal rosie wraz z popytem na energię –  odnotował „The Independent”

 

74 proc. energii elektrycznej w Indiach pochodzi ze spalania węgla, popyt na ten surowiec rośnie, ale być może zbliża się kres ery czarnego złota, bo inwestycje w odnawialne źródła energii zaczęły przewyższać środki przeznaczane na surowce kopalne. W Indiach, które są trzecim na świecie, po Stanach i Chinach, „dostawcą” gazów cieplarnianych następuje wyraźna zmiana podejścia. Według Międzynarodowej Agencji Energii wzrost nakładów na korzystanie z odnawianych źródeł wynika z zarówno polityki władz centralnych jak i z szybko malejących kosztów dostarczania energii ze słońca.

CZYTAJ TAKŻE:Zielińska: Świat odchodzi od paliw kopalnych w stronę OZE

W ostatnich 3 latach łączne nakłady inwestycyjne w odnawialne źródła były większe od wydatków na paliwa kopalne, zaś inwestycje w wykorzystanie energii słońca były w 2018 r. po raz pierwszy większe od środków przeznaczanych na elektrownie węglowe. – W ciągu zaledwie 3 lat doszło do bardzo dużych zmian w inwestowaniu w Indiach w energetykę – stwierdził autor raportu MAE, Michael Waldron. – Istnieją jednak pewne ryzyka, czy ta zmiana nabierze trwałego charakteru i czy uda się ją utrzymać dłużej. Koncern BP przewiduje w związku z tym, że ogólny popyt na energię w Indiach może podwoić się do 2040 r. z powodu wzrostu demograficznego i rozwoju gospodarki

 

Bloomberg

Zagrożeniem dla kontynuowania tej tendencji jest możliwość rosnącego zapotrzebowania na węgiel, innym – decyzje polityczne rządu na najbliższe lata. Popyt na energię w tym kraju jest nadal dość mały – każdy mieszkaniec Indii zużywa jedną dziesiątą tego co Amerykanin – ale to szybko zmienia się, Hindusi zaczynają  korzystać z elektryczności w coraz większym stopniu. Mimo coraz powszechniejszego korzystania z węgla i rosnącego popytu na ten nośnik Indie zamierzają dotrzymać zobowiązania podjęte podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu: uruchomienia do 2022 r. dostępnych mocy 175 gigawatów z odnawialnych źródeł energii. Dotychczas zainstalowano w tym kraju ponad 77 GW, czterokrotnie więcej w porównaniu ze  stanem sprzed 4 lat, a w trakcie budowy jest dalsze 60 GW.

 

CZYTAJ TAKŻE: PSEW: dobry ruch rządu w sprawie wiatraków

W ciągu ostatnich 3 lat moc nowych elektrowni węglowych zmalała z ok. 20 GW dodatkowej energii co roku do niecałych 10 GW rocznie – poinformował analityk ds. zmian klimatu i polityki energetycznej w Radzie Obrony Surowców Naturalnych, Sameer Kwatra. – Ludzie uświadomili sobie, że odnawialne źródła  są szybsze w wykorzystaniu, bardziej czyste i tańsze oraz w strategicznym interesie Indii z powodu bezpieczeństwa energetycznego. Po prostu ma finansowy sens inwestowanie w takie źródła – cytuje go „The Independent”.

 

Węgiel na hałdach/Bloomberg

Stopniowe odchodzenie Indii od węgla jest zgodne ze światowymi tendencjami inwestowania w paliwa kopalne, malejące w ostatnich 3 latach. Mimo wyraźnego postępu MAE uprzedziła, że potrzeba znacznie więcej nakładów na świecie w odnawialne źródła, aby zapobiec zwiększeniu się średniej temperatury na świecie o 1,5 stopnia Celsjusza, jak ustalono w paryskim porozumieniu. – Inwestycje w energetykę są obecnie związane z bezprecedensową  niepewnością, wynikającą ze zmian na rynkach, zmian polityki i technologii – stwierdził dyrektor MAE, Fatih Birol. – Istotą problemu jest jednak to, że świat nie inwestuje dość w tradycyjne elementy podaży dla utrzymania dzisiejszych wzorców konsumpcji, podobnie jak nie inwestuje dostatecznie w bardziej ekologiczne technologie zmieniające kierunek. Jak by nie patrzeć, stwarzamy sobie dodatkowe ryzyka na przyszłość – powiedział szef MAE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Twardy brexit uruchomi podatek od emisji CO2

Od 4 listopada zacznie obowiązywać w W.Brytanii podatek od emisji CO2 z elektrowni węglowych ...

Energetyka potrzebuje nowych pokoleń fachowców

Ogromną wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa energetycznego kraju, dlatego musimy mieć wykwalifikowaną kadrę – mówi ...

Finlandia dogania słońce

Północ Europy nie jest krainą słońca. Pomimo to udział prądu z solarów w bilansie ...

PKN Orlen otrzyma rekompensatę za brudną ropę

Odbiorcy surowca płynącego rurociągiem „Przyjaźń”, w tym PKN Orlen, mają otrzymać rekompensaty za dostawy ...

Brudna ropa dopłynęła do Polski

Zanieczyszczona ropa z Rosji dopłynęła przez Białoruś do Polski rurociągiem Przyjaźń. PKN Orlen potwierdził ...

Polacy bez szans w konkursie idei energetycznych

Na konkurs innowacji energetycznych zorganizowany przez estoński koncern najwięcej pomysłów przyszło z Estonii i ...