PGE z kredytem odnawialnym na ponad 4 mld zł

Polska Grupa Energetyczna pozyskała czteroletni kredyt odnawialny na 4,1 mld zł. Udzieliło go konsorcjum międzynarodowych banków.

Publikacja: 18.09.2018 09:08

PGE z kredytem odnawialnym na ponad 4 mld zł

Foto: Bloomberg

Pieniądze pójdą na sfinansowania inwestycji największej grupy energetycznej w kraju do 2020 r. (m.in. rozwój i modernizację aktywów energetycznych, ciepłowniczych i dystrybucyjnych), a także na refinansowanie zobowiązań finansowych.
W skład bankowego konsorcjum udzielającego kredytu PGE wchodzą Santander Bank Polska, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Intesa Sanpaolo i MUFG Bank.
Przypomnijmy, że plan inwestycyjny na lata 2016-2020 zakłada wydatki na poziomie 34 mld zł. Jak stwierdził Henryk Baranowski prezes PGE, choć grupę nadal stać na finansowanie istotnej części wydatków na rozwój z działalności bieżącej (przychodów ze sprzedaży, to przy realizacji strategii musi tez posiłkować się źródłami zewnętrznymi.
– Naszym celem jest budowanie i utrzymanie zadłużenia o zróżnicowanej strukturze pozwalającej na elastyczne zarządzanie kosztem finansowania i to się udaje. Pozyskujemy finansowanie w postaci kredytów w bankach komercyjnych oraz programów obligacyjnych, kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego, kredytów z instytucji multilateralnych takich jak Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, jak również w formie finansowania preferencyjnego – stwierdził Emil Wojtowicz, wiceprezes ds. finansowych w PGE.
Zgodnie z warunkami umowy, PGE zobowiązuje się do utrzymania wskaźnika skonsolidowanego zadłużenia netto do skonsolidowanego zysku EBITDA na poziomie nie wyższym niż 4:1 (w przypadku posiadania przez PGE oceny ratingowej na poziomie inwestycyjnym tzn. BBB- lub wyższym przyznanej przez S&P lub Fitch bądź Baa3 lub wyższym przyznanej przez Moody’s) lub nie wyższym niż 3,5:1 (w przypadku, gdy PGE nie będzie posiadało oceny ratingowej na poziomie inwestycyjnym).
Kredyt nie jest zabezpieczony na majątku PGE.
Pozostało 100% artykułu
Energetyka Zawodowa
Daniel Obajtek i jego zastępcy opuścili Polskę. Każdy w innym kierunku
Energetyka Zawodowa
Jest podpis pod projektem. Rząd spieszy się z mrożeniem cen prądu
energetyka
Były prezes Orlenu Daniel Obajtek: Wytrzymałem w tym piekle 6 lat
Energetyka Zawodowa
W Płocku wykluły się cztery sokoły wędrowne. Orlen ogłosił konkurs na imiona
Energetyka Zawodowa
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił