Panika w Iranie: elektrownia atomowa wstrzymała pracę

Pexels

Zbudowała przez Rosjan, jedyna irańska elektrownia jądrowa Buszer jest odłączana od krajowej sieci energetycznej. W kraju wybuchła panika.

Jedyna elektrownia atomowa w Republice Islamskiej, zbudowana przez rosyjski Rosatom, w sobotę przestała dostarczać prąd i zostanie odłączona w ciągu trzech do czterech dni w celu „kontroli technicznej”.

Czytaj także: Ruszyła pierwsza w arabskim świecie elektrownia atomowa

Państwowa firma „Tavanir”, która obsługuje elektrownię, poinformowała, że przyczyną zatrzymania pracy, jest „wysoka temperatura” w bloku energetycznym. Rzecznik korporacji powiedział agencji irańskiej ISNA, że prace remontowe potrwają co najmniej do piątku.

Zamknięcie elektrowni jądrowej zasilanej rosyjskim paliwem uranowym doprowadziło do paniki w Iranie. Krajowi grożą poważne przerwy w dostawach prądu z powodu utraty 900 megawatów mocy, pisze International Business Times.

Elektrownia atomowa w Buszerze to największy rosyjsko-irański projekt. Umowa na jego budowę została zawarta w 1995 r. Obiekt został oddany do eksploatacji w 2011 r., a stała produkcja prądu do sieci rozpoczęła się w 2013 r. Rosatom nie tylko zbudował siłownią, dał na nią pieniądze w formie preferencyjnego kredytu, ale też wyposażył w swoją technologię (rektor WWER-1000/446 o mocy 1000 MW). W 2014 r. strony podpisały umowę na rozbudowę elektrowni. Od 2019 r. trwają prace przy drugim bloku energetycznym, a trzeci jest w planach.

Czytaj także: Ukraina zakazuje importu prądu z Białorusi i Rosji

Rosjanie dostarczają też Iranowi paliwo jądrowe, a zabierają zużyte. Rosyjska ambasada w Iranie po raz ostatni informowała o dostawie nowej partii paliwa do republiki w kwietniu ubiegłego roku.

W październiku 2012 r. praca stacji została wstrzymana z powodu przedostania się części pompy do reaktora. W lutym 2013 r. elektrownia stanęła na cztery miesiące w celu naprawy turbogeneratora. Dwa miesiące temu władze Iranu poinformowały o trudnościach w obsłudze stacji ze względu na sankcje USA, które uniemożliwiły płatności dolarowe z Rosją.

Teraz wiceszef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Mahmoud Jafari ostrzega, że stacja może wymagać dłuższego zatrzymania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Są normy jakości dla węgla. Co się zmieni?

Minister energii podpisał długo oczekiwane rozporządzenie wprowadzające normy jakości dla węgla spalanego w domowych ...

Gazprom stara się skusić Czechów tranzytem

Moskwa prowadzi rozmowy z Pragą na temat wsparcia przez ten kraj projektu Nord Stream-2. ...

USA może zabraknąć magazynów na ropę

Jeszcze tydzień czy dwa, a w USA nie będzie gdzie magazynować nadmiaru ropy. Biały ...

Bruksela sięga po turkmeński gaz

Budowa gazociągu z Turkmenistanu do Europy jest priorytetem Unii. Inwestycję sfinansuje Bank Światowy i ...

Ruszył carsharing Energi w Trójmieście

Energa uruchomiła w Gdańsku usługę wynajmu samochodów elektrycznych. Cena za wypożyczenie auta waha się ...

Eléctricité de France traci klientów

Francuski dostawca elektryczności EDFG traci od pół roku średnio po 100 tys. klientów co ...