PGE zamyka część projektów

Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej zdecydował o zamknięciu projektów o niezadowalającej stopie zwrotu. Nie podał jednak żadnych przykładów, z których inwestycji grupa się wycofa.

Publikacja: 09.04.2020 15:49

Wartość akcji PGE topnieje w oczach inwestorów

Wartość akcji PGE topnieje w oczach inwestorów

Foto: Wartość akcji PGE topnieje w oczach inwestorów

PGE poinformowała jedynie, że zamykane projekty dotyczą w szczególności tych, które nie są bezpośrednio związane z podstawową działalnością grupy. – Zarząd zobowiązał wszystkie spółki z grupy PGE do niezwłocznego podjęcia działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych oraz skoncentrowania się na zadaniach bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
Zarząd PGE polecił także, aby spółki z grupy dążyły do zwiększenia wysokości marż, ograniczały wydatki szkoleniowe oraz dokonały przeglądu projektów sponsorskich pod kątem ich zasadności i wartości wizerunkowej dla grupy PGE. Ograniczenia nie dotyczą jednak wsparcia dla szpitali i placówek medycznych w walce z koronawirusem.
""

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE

energia.rp.pl

Swoją decyzję spółka tłumaczy wynikami analizy korzyści realizowanych projektów i zmianami rynkowymi. Zarząd wziął pod uwagę wyniki finansowe grupy za 2019 r., w tym stratę netto w wysokości 3,9 mld zł, spadające notowania giełdowe grupy i negatywny wpływ pandemii na sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie, w tym spadające zużycie energii elektrycznej.
Spółka nie podała, które inwestycje wypadną z planów. Informuje natomiast, że będzie kontynuować projekty związane z energetyką wiatrową na lądzie i na morzu oraz z fotowoltaiką. PGE chce również umacniać się w segmencie ciepłowniczym. Kontynuuje też prace przy budowie dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra. Ponadto planuje zwiększać liczbę instalacji termicznego przetwarzania odpadów, które pozwalają na produkcję energii elektrycznej i ciepła z odpadów, inwestować w magazynowanie energii i zagospodarowanie ubocznych produktów spalania.
""

An employee looks at part of the Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) open pit coal mine in Belchatow, Poland/Bloomberg

energia.rp.pl

Energetyczna grupa nie wspomina natomiast o dalszych losach węglowych projektów. Przypomnijmy, że w tym roku odda do użytku nowy blok na węgiel brunatny w Turowie. Jednocześnie spółka stara się o koncesję na dalszą eksploatację złoża węgla brunatnego Turów i na wydobycie tego surowca ze złoża Złoczew, co miałoby wydłużyć działalność Elektrowni Bełchatów. Jedną z opcji strategicznych grupy jest także budowa pierwszej elektrowni jądrowej. Z ostatnich wypowiedzi zarządu PGE wynika jednak, że w tej kwestii spółka czeka na ostateczne polityczne decyzje, czy energetyka jądrowa będzie w Polsce rozwijana.
Na nasze pytanie, które konkretnie inwestycje mogą zostać zamknięte, służby prasowe PGE odpowiedziały: „Podstawowa działalność grupy PGE nie ulega zmianie, a decyzje o zamykaniu projektów o niezadowalającej stopie zwrotu, w szczególności niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością grupy, będą zapadały po zakończeniu prowadzonego przeglądu projektów i grupa PGE będzie o nich informować.”
Pozostało 100% artykułu
Energetyka Zawodowa
Jest nowy pełnomocnik rządu odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną
Energetyka Zawodowa
Grupa Orlen otrzymała miliardy na rozwój sieci energetycznej
Energetyka Zawodowa
Tusk zapowiada dalsze mrożenie cen energii i krytykuje zaostrzenie handlu emisjami CO2
Energetyka Zawodowa
Orlen wypracowuje coraz mniejsze zyski
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Energetyka Zawodowa
Energa ma nowego prezesa. Kto stanął na czele gdańskiej spółki?
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje