Komisja Europejska zgodziła się na fuzję Orlenu z Energą

PKN Orlen uzyskał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie gdańskiego koncernu energetycznego Energa. Trwa wezwanie na akcje tej spółki, ogłoszone przez paliwowy koncern.

 

Jak poinformował Orlen, w związku z decyzją Komisji Europejskiej w sprawie zgody na koncentrację spełnił się warunek prawny, pod którym spółka ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Energi.

 

– Dzisiaj jesteśmy krok dalej w realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Jest to szczególnie ważne w tak trudnej sytuacji, w której znajdujemy się teraz z powodu epidemii koronawirusa – skomentował Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

W związku z pandemią koronawirusa Orlen wydłużył termin przyjmowania zapisów do 22 kwietnia. Paliwowy koncern oferuje 7 zł za każdą akcję, co oznacza, że wartość całej transakcji może sięgnąć 2,9 mld zł. Orlen zobowiązał się kupić akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Energi.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, fotorzepa

Najważniejsza dla powodzenia wezwania będzie decyzja Skarbu Państwa, który kontroluje 52 proc. udziału w kapitale Energi, dającego 64 proc. głosów w jej walnym zgromadzeniu. Z dotychczasowych wypowiedzi ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, jak i z nieoficjalnych informacji płynących z jego resortu wynika, że Skarb Państwa chciałby wyższej ceny za sprzedaż akcji Energi. 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom sprzeda mniej gazu w Chinach

Sytuacja w chińskiej gospodarce oraz niskie ceny ropy i gazu na świecie negatywnie odbije ...

Cios w unię energetyczną

Niemcy nie chcą wspólnego z Polską regionalnego planu na wypadek kryzysu gazowego. Plan wzmocnienia ...

Bliska detronizacja Gazpromu

Rosnieft może wkrótce pobić rosyjskiego gazowego monopolistę pod względem kapitalizacji na giełdzie. Kapitalizacja Gazpromu ...

Twierdza pozornie nie do zdobycia

Widziana z ziemi rafineria Abqaiq wyglądała jak twierdza. Już na kilkanaście kilometrów przed jej ...

JSW traci mocno na wartości

Przedstawiciele JSW zapewniali, że sytuacja ArcelorMittal Poland nie wypłynie znacząco na działalność firmy. Inwestorzy ...

Wolniej przybywa chętnych do zmiany dostawcy prądu

Firmy dystrybucyjne nie walczą o nowych klientów, bo obrót detaliczny jest mało atrakcyjny. Wolą ...