Sztaby kryzysowe w spółkach energetycznych i paliwowych

W związku z pandemią koronawirusa spółki energetyczne i paliwowe utworzyły sztaby kryzysowe. – Nie ma powodów do niepokoju. Aktualnie zapewniona jest ciągłość funkcjonowania spółek z tego sektora – przekonuje minister klimatu.

 

O utworzenie sztabów kryzysowych w tych branżach zabiegał minister klimatu Michał Kurtyka. Jak podkreśla szef resortu, jest on w stałym kontakcie ze sztabami, a rozmowy te dotyczą przede wszystkim przygotowania planów zapewnienia ciągłości funkcjonowania systemu na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej. Efektem rozmów jest m.in. zidentyfikowanie kluczowych procesów dla firm w obecnej sytuacji.

Michał Kurtyka, Minister Klimatu

– Funkcjonujące w spółkach sztaby na bieżąco informują o aktualnej sytuacji i podejmowanych działaniach. Chodzi przede wszystkim o monitoring rynku oraz zapewnienie gotowości do podjęcia właściwych działań na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej w tym sektorze – podkreśla minister klimatu Michał Kurtyka. Przekonuje, że obecnie nie ma niepokojących sygnałów. – Z informacji, które otrzymujemy, nie ma obecnie powodów do niepokoju. Aktualnie zapewniona jest ciągłość funkcjonowania spółek z tego sektora. Firmy zadbały też ochronę swoich pracowników  – dodaje Kurtyka.

Vapor escapes from cooling towers at the lignite coal-fired power plant operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow, Poland/Bloomberg

Ministerstwo Klimatu na bieżąco monitoruje także sytuację w sektorze gospodarki odpadami. Chodzi zwłaszcza o odpady medyczne o właściwościach zakaźnych, wytwarzane w czasie występowania w Polsce koronawirusa. Do działań resortu należy też nadzór nad Agencją Rezerw Materiałowych. Instytucja ta na bieżąco realizuje wszystkie decyzje ministra dotyczące udostępniania i tworzenia medycznych rezerw strategicznych.

– Robimy wszystko, aby Polacy mogli czuć się bezpieczni – kwituje Kurtyka.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja wprowadzi na rynek nowy, tańszy gatunek ropy

Państwowy, rosyjski koncern naftowy Transnieft zamierza stworzyć nowy gatunek ropy, o wysokiej zawartości siarki, ...

Gazprom pozbawi Polskę zysków?

Rosjanie podali, że Nord Stream 2 zacznie pracę w IV kwartale 2019 r. Według ...

Hiszpanie dostali pierwszy gaz z Rosji

Jeden z nielicznych krajów Europy, który dotąd nie importował rosyjskiego gazu, dostał pierwszą partię ...

Cięcie produkcji albo ropa stanieje 30 proc.

Kartel OPEC skupiający producentów ropy prawdopodobnie ogłosi w tym tygodniu porozumienie w sprawie przedłużenia ...

Enea rozważa akwizycje w Polsce

Poznańska grupa energetyczna analizuje możliwość przejęcia Elektrowni Połaniec. Równolegle bada także wpływ na wartość ...

Więcej ropy popłynie znad morza na południe

Rośnie znaczenie surowca spoza Rosji. Rafineriom nie zagrozi import paliw. W tym tygodniu na ...