Wiatr spowolnił wprowadzenie do systemu węglowego bloku

Szykuje się duży poślizg w uruchomieniu nowego bloku węglowego w Elektrowni Jaworzno. Jak poinformował wykonawca inwestycji Rafako termin oddania bloku do eksploatacji nastąpi do 31 lipca 2020 r.

 

Budowa bloku energetycznego na węgiel kamienny o mocy 910 MW w Jaworznie za ponad 6 mld zł to flagowa inwestycja Tauronu. Pierwsza synchronizacja bloku z krajową siecią elektroenergetyczną odbyła się 31 grudnia 2019 r. Instalacja miała zostać uruchomiona w połowie lutego, ale pojawiły się problemy. Na początku tego roku, z powodu dużej wietrzności i wysokiej produkcji energii z farm wiatrowych, produkcję zredukowały elektrownie węglowe. W lutym Rafako poinformowało, że nie może zakończyć prac. – Przedłużenie terminu związane jest z nadmiarem mocy w krajowej sieci energetycznej, w efekcie którego na polecenie Okręgowej Dyspozycji Mocy ograniczono oraz wyłączono dostęp dla bloku do sieci – napisało Rafako w komunikacie. Firma dodała, że spowodowało to „znaczące zaburzenie” harmonogramu oddania bloku do eksploatacji. Później okazało się, że po odłączeniu bloku uszkodzeniu uległ jeden z elementów kotła. Rafako przekonuje, że firma podjęła prace nad jak najszybszym przygotowaniem bloku do ponownego uruchomienia.

Wind turbines/Bloomberg

– Przeprowadzona analiza wspólnej komisji ds. ustalenia skutków zdarzenia (..) pozwoliła na ustalenie zasad usuwania tych skutków oraz ustalenie zaktualizowanego harmonogramu, według którego oddanie bloku do eksploatacji powinno nastąpić w terminie do 31.07.2020 r. – podało Rafako.

Zmiana harmonogramu inwestycji działa na niekorzyść Tauronu i negatywnie przełoży się na jego wyniki finansowe. – Nowy blok w Jaworznie, pomimo słabszego otoczenia dla energetyki węglowej, będzie w istotny sposób dokładał się do wyników Tauronu. Dlatego każdy dzień opóźnienia w uruchomieniu tej inwestycji to duża utrata zysków dla koncernu – zauważa Krystian Brymora, analityk DM BDM.

CZYTAJ TAKŻEBiznes węglowy pogrążył wyniki Tauronu

Nowy blok Tauronu zaopatrzy w energię nawet 2,5 mln gospodarstw domowych. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy od 20 lat spadek przyrostu mocy z OZE na świecie

Światowy wzrost mocy pochodzących z OZE będzie w tym roku najmniejszy od 20 lat ...

Siła Syberii coraz droższa

Gazociąg z Syberii do Chin podrożał o równowartość blisko 2 mld dol. Gazprom tłumaczy ...

Oto zmiany, które czekają europejski przemysł

Zielony Ład nowej Komisji Europejskiej tuż za progiem, więc analitycy zabrali się za przewidywania, ...

Serinus Energy mniej wydobywa

Ubiegły rok przyniósł grupie dalszy spadek ilości surowców pozyskiwanych z własnych złóż. W tym ...

Do redukcji wykorzystania zasobów przyczynia się m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Closed loop – open opportunities

How Poland and Polish companies can benefit from the transition to a circular economy. ...

RWE tworzy nową spółkę od ekoprądu

Innogy – tak będzie nazywać się nowa córka-spółka niemieckiego koncernu RWE. Spółka będzie zajmować ...