Energa: Nowy prezes na czasy przejęcia

Były prezes spółki Orlen Paliwa, Jacek Goliński, będzie od 17 grudnia kierować koncernem Energa. W ten sposób kończy się, trwający od ponad roku, okres „pełniących obowiązki prezesa” menedżerów. Jak się wydaje, nominacja ma też związek z nadchodzącą operacją przejęcia koncernu przez PKN Orlen.

 

Jacek Goliński ma już pewne doświadczenia z Energą: w 2017 roku zajmował stanowisko dyrektora generalnego oddziału Gdańsk w spółce Energa Operator. Ale ważniejszy wydaje się być fakt, że przez ostatni rok – od października 2018 r. – kierował spółką Orlen Paliwa.

Goliński jest absolwentem Wydziału Marketingu i Zarządzania Politechniki Koszalińskiej, studiów podyplomowych z zakresu ekonomiki rolnictwa i aeroenergetyki oraz studiów podyplomowych executive master of business administration Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu.

Do zarządu wchodzi w towarzystwie Adrianny Sikorskiej – wcześniej prezes zarządu Orlen Ochrona oraz wiceszefowej biura Grupy Kapitałowej Orlen. W Enerdze będzie ona pełnić funkcję wiceprezesa ds. komunikacji. Dotychczasowy p.o. prezesa, Grzegorz Ksepko, pozostanie w zarządzie jako wiceprezes ds. korporacyjnych. Stanowiska wiceprezesa zarządu ds. finansowych i wiceprezesa ds. operacyjnych będą zajmować Jacek Kościelniak i Dominik Wadecki.

 

 

Wśród państwowych firm energetycznych Energa najszybciej jeździ na karuzeli kadrowej: w ciągu ostatnich czterech lat spółka miała już siedmiu prezesów, z czego ostatni – Arkadiusz Siwko – kierował firmą zaledwie 29 dni.

Trudno nie wiązać wejścia do władz Energi z ogłoszonym przeszło tydzień temu zamiarem przejęcia koncernu przez PKN Orlen. Paliwowy gigant chce odkupić minimum 66 proc. akcji koncernu (jak można przyjąć – głównie od Skarbu Państwa, właściciela 51,52 proc.), wyceniając je na 7 zł za akcję. Jeżeli inwestorzy postanowią skorzystać z oferty, przejęcie może zostać sfinalizowane w kwietniu 2020 r. Eksperci spekulują, że przejęcie może służyć dokapitalizowaniu kontrowersyjnego projektu budowy elektrowni Ostrołęka C.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Gaz potrzebuje paliwa politycznego

Polska dyplomacja musi udowodnić, że jest zdeterminowana i tym razem na poważnie chcemy zbudować ...

W świadomości opinii publicznej problem odpadów zaczął się na wiosnę 2018 r., gdy wybuchła „bomba ekologiczna”, czyli kilkadziesiąt pożarów dzikich wysypisk śmieci i magazynów z wyselekcjonowanymi odpadami.

Gospodarka odpadami: czas na radykalne zmiany

Nowy system powinien uwzględniać rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Zgodnie ze znanym powiedzeniem „każdy kij ma ...

Pierwsza partia Jamal LNG trafi do USA

Rosyjski gaz skroplony z nowych zakładów na półwyspie jamalskim płynie do Stanów Zjednoczonych. Francuski ...

Kilka pytań do PGNiG

Panowie, gdzie ta dywersyfikacja źródeł dostaw gazu? Dlaczego kupujecie coraz więcej z Gazpromu? Po ...

Wyspy zasysają rosyjski gaz, Polska też

W ciągu pięciu miesięcy Gazprom zwiększył eksport gazu do Europy o 16,2 proc. Polska ...

Drogi rosyjski gaz dla Donbasu

Rosjanie sprzedają separatystom z Donbasu gaz drożej niż Ukraina kupuje na zachodnie Europy. W ...