Energa: Nowy prezes na czasy przejęcia

Były prezes spółki Orlen Paliwa, Jacek Goliński, będzie od 17 grudnia kierować koncernem Energa. W ten sposób kończy się, trwający od ponad roku, okres „pełniących obowiązki prezesa” menedżerów. Jak się wydaje, nominacja ma też związek z nadchodzącą operacją przejęcia koncernu przez PKN Orlen.

 

Jacek Goliński ma już pewne doświadczenia z Energą: w 2017 roku zajmował stanowisko dyrektora generalnego oddziału Gdańsk w spółce Energa Operator. Ale ważniejszy wydaje się być fakt, że przez ostatni rok – od października 2018 r. – kierował spółką Orlen Paliwa.

Goliński jest absolwentem Wydziału Marketingu i Zarządzania Politechniki Koszalińskiej, studiów podyplomowych z zakresu ekonomiki rolnictwa i aeroenergetyki oraz studiów podyplomowych executive master of business administration Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu.

Do zarządu wchodzi w towarzystwie Adrianny Sikorskiej – wcześniej prezes zarządu Orlen Ochrona oraz wiceszefowej biura Grupy Kapitałowej Orlen. W Enerdze będzie ona pełnić funkcję wiceprezesa ds. komunikacji. Dotychczasowy p.o. prezesa, Grzegorz Ksepko, pozostanie w zarządzie jako wiceprezes ds. korporacyjnych. Stanowiska wiceprezesa zarządu ds. finansowych i wiceprezesa ds. operacyjnych będą zajmować Jacek Kościelniak i Dominik Wadecki.

 

 

Wśród państwowych firm energetycznych Energa najszybciej jeździ na karuzeli kadrowej: w ciągu ostatnich czterech lat spółka miała już siedmiu prezesów, z czego ostatni – Arkadiusz Siwko – kierował firmą zaledwie 29 dni.

Trudno nie wiązać wejścia do władz Energi z ogłoszonym przeszło tydzień temu zamiarem przejęcia koncernu przez PKN Orlen. Paliwowy gigant chce odkupić minimum 66 proc. akcji koncernu (jak można przyjąć – głównie od Skarbu Państwa, właściciela 51,52 proc.), wyceniając je na 7 zł za akcję. Jeżeli inwestorzy postanowią skorzystać z oferty, przejęcie może zostać sfinalizowane w kwietniu 2020 r. Eksperci spekulują, że przejęcie może służyć dokapitalizowaniu kontrowersyjnego projektu budowy elektrowni Ostrołęka C.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koncerny próbują odbić się od dna

Rekordowo niskie notowania, mało udane inwestycje, bałagan po zamrożeniu cen. Tego lata branża energetyczna ...

Na dniach ruszy układanie rur Nord Stream-2 w Finlandii

Do Helsinek przypłynął statek mający układać na dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream-2. Rosjanie zapewniają, ...

#RZECZoBIZNESIE: Marek Kornicki: W nadchodzące mrozy prądu nie zabraknie

Największą obawą jest to, aby przybytki energetyczne wyrównywały ubytki. Monitorujemy to – mówi Marek ...

Mniej pracowników Tauron Wydobycie

W ramach programu dobrowolnych odejść z Tauron Wydobycie od sierpnia do października odejście zadeklarowało ...

Walka ze smogiem to inwestycja

Sama termomodernizacja nie wystarczy.
Szukajmy także alternatywy dla diesli. Choć rząd zapewnia, że walka o ...

Amerykańska ropa może ruszyć w świat

USA duszą się od nadmiaru ropy. Już w najbliższą środę do historii może przejść ...