Bezpieczeństwo energetyczne filarem państwa

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowały branże związane z energią w Polsce, od gazu i ropy przez wytwarzanie prądu i ciepła aż po przesył energii i chemię. Spotkanie było okazją do uhonorowania wybitnych pracowników spółek.

materiał powstał przy współpracy z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej

Uroczystość „Polska energia w 100-lecie Niepodległości” to wyjątkowe wydarzenie – po raz pierwszy przedstawiciele wszystkich sektorów związanych z wydobyciem, dystrybucją i przesyłem energii zgromadzili się w jednym miejscu, aby uhonorować pracę ludzi, profesjonalistów, którzy niezmiennie od wielu lat przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki. – Spotykają się ludzie, którym wszyscy zawdzięczamy przede wszystkim to, że mamy stabilny dostęp do energii elektrycznej i ciepła. Zgromadzeni z nami przedstawiciele całego sektora codzienną służbą dbają o nas i nasze bezpieczeństwo energetyczne– mówił na uroczystości minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Bogata historia

Polski sektor energii powstał od podstaw 100 lat temu. Od samego początku jego największym kapitałem byli ludzie. Podobnie w dzisiejszych czasach pracownicy sektora energii i paliw, często z narażeniem zdrowia, zapewniają jakość życia społeczeństwu i rozwój gospodarki, od małych i średnich przedsiębiorstw po ogromne fabryki czy zakłady produkcyjne.

Uroczystość „Polska energia w 100-lecie Niepodległości” zorganizowana została pod patronatem prezesa Rady Ministrów, ministra energii, marszałków Sejmu oraz Senatu przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Gośćmi wydarzenia byli marszałek Sejmu pan Marek Kuchciński, minister energii pan Krzysztof Tchórzewski, pracownicy i przedstawiciele branż związanych z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii do polskich domów, miejsc pracy, środków komunikacji.

W liście do uczestników prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na bezpieczeństwo energetyczne kraju.„Sprawny system energetyczny jest jednym z filarów nowoczesnego państwa. Zapewniania bezpieczeństwa energetycznego to także repolonizacja aktywów energetycznych oraz budowa nowych elektrowni. Ale także dla bezpieczeństwa energetycznego ogromne znaczenie ma rozwój energetyki obywatelskiej i elektromobilności” – napisał premier Morawiecki.

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, podkreślał w swoim wystąpieniu, że bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z filarów naszej niepodległości. – Polska ma pomysł na bezpieczeństwo energetyczne i realizuje ten pomysł z całą stanowczością. Państwo zaś przez dywersyfikację źródeł energii i przez rozwój rodzimych źródeł energii zwiększacie nasze bezpieczeństwo. Widać, że bezpieczeństwo energetyczne Polski rośnie i chciałbym za to wam podziękować – mówił marszałek Kuchciński.

Odznaczenia dla elity

Wybitni pracownicy sektora otrzymali państwowe odznaczenia w uznaniu szczególnych zasług, nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Minister Krzysztof Tchórzewski wręczył z kolei odznaczenia resortowe „Za zasługi dla rozwoju energetyki”, „Zasłużony dla górnictwa” i „Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego”.

Wydarzenie było również okazją do dyskusji nad zagadnieniem edukacji w sektorach energii. Kształcenie przyszłych kadr to jedno z podstawowych wyzwań, przed którymi stoi branża. Nieprzypadkowo wydarzenie zorganizowano na terenie Politechniki Warszawskiej – miejscu, które jest określane kuźnią kadr i kształci przyszłe pokolenia specjalistów odpowiedzialnych za rozwój polskiego i europejskiego sektora energii. Poza programami dla studentów i absolwentów uczelni wyższych istotne znaczenie ma również wypracowanie skutecznych metod przekazywania specjalistycznej wiedzy branżowej już na wcześniejszych etapach edukacji.

– Dzisiaj brakuje nam młodych specjalistów, szczególnie z obszaru techniczno-inżynieryjnego. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, których celem jest rozwój edukacji nowych kadr w energetyce, szczególnie na poziomie szkół technicznych i branżowych. Wspieramy tworzenie klas o profilach technik elektryk bądź technik energetyk, co przełoży się nie tylko na funkcjonowanie sektora, ale również na życie zwykłych ludzi – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Wspólnie z Ministerstwem Energii działają polskie spółki energetyczne, które tworzą programy stypendialne, pomagają w tworzeniu sprofilowanych klas i doposażają szkolne laboratoria.

W uroczystości wzięło udział ponad 500 osób. Najważniejszymi gośćmi wydarzenia byli pracownicy sektora energii uhonorowani za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w pracę. Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli rządu oraz największych polskich spółek skupionych w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej – PGE SA, TAURON Polska Energia SA, Enea SA, Energa SA.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja wybucha: pożar rafinerii, eksplozja ropociągu, wyciek paliw

Rośnie liczba wypadków na obiektach naftowych w Rosji. W ten weekend zapaliła się eksperymentalna ...

Unia zmusiła Rosję do gry w zielone

Rosja musi dostosować swoje prawo o szkodliwych emisjach do unijnych wymogów. Bez tego Bruksela ...

Nord Stream-2 nie podzieli losu South Stream

Nowe regulacje dyrektywy gazowej wejdą w życie przed ukończeniem dwóch nowych nitek gazociągu na ...

OPEC+ pęka od środka

Komitet techniczny krajów-uczestników porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy, nie dał rekomendacji wyznaczonemu na jutro spotkaniu ...

Austria lobbuje na rzecz Gazpromu

Wydobycie gazu w Europie gwałtownie spada i jedyną alternatywą jest rosyjski surowiec. Tak przynajmniej ...

Energetyka jest dla ludzi

Inwestycje w tej branży zwykle kojarzone są z wartymi miliardy złotych projektami. To błąd. ...