W założeniach do uchwały przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zobowiązano organy państwowe oraz jednostki im podległe i nadzorowane do intensyfikacji działań. Chodzi o utrzymanie wystarczającej mocy w węglowych jednostkach wytwórczych. „ Ma to zagwarantować dostawy energii elektrycznej w okresie przejściowym transformacji, po uprzedniej selekcji ze względu na użyteczność, potrzeby systemowe i stan techniczny, oraz mając na uwadze realizację umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego z 2022 r.” - czytamy w założeniach.
Priorytet nadano modernizacji i rozbudowy elektroenergetycznego systemu przesyłowego i systemów dystrybucyjnych w celu zapewnienia możliwości przyłączania nowych źródeł energii.
Czytaj więcej
Polska jest nadal największym w UE importerem LPG z Rosji, to jedna siódma paliw na naszym rynku.
Aby można było zwiększyć planowaną moc produkcji energii z farm wiatrowych, jako cel nakreślono wyznaczenie dodatkowych obszarów dla realizacji II fazy wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych w celu pełnego wykorzystania potencjału energetycznego polskich obszarów morskich.
Zaplanowano także kontynuację działań na rzecz przyspieszenia realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (w zakresie budowy pierwszej wielkoskalowej elektrowni jądrowej i podjęcia działań na rzecz przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej w RP), w celu zapewniania stabilnych mocy w systemie.