Brakuje na rekompensaty za mrożenie cen prądu. Fundusz covid wypełni dziurę

8 mld zł wydano na rekompensaty za sprzedaż energii po „zamrożonej” cenie. Mechanizm miała finansować danina od nadzwyczajnych zysków firm energetycznych. A ta wypada mizernie.

Publikacja: 12.04.2023 03:00

Brakuje na rekompensaty za mrożenie cen prądu. Fundusz covid wypełni dziurę

Foto: Bloomberg

Podatek od zysków spółek elektroenergetycznych miał być z jednej strony realizacją unijnego rozporządzenia dotyczącego opodatkowania nadmiarowych zysków branży energetycznej, a z drugiej podstawowym źródłem pokrywania kosztów związanych z rekompensatami dla spółek obrotu za mrożenie cen energii na 2023 r.

System rekompensat miał zatem przypominać przysłowiowe przekładanie pieniędzy z kieszeni do kieszeni: spółki obrotu – będące częścią koncernów produkujących energię – wskutek zamrożenia cen sprzedawały energię odbiorcom detalicznym poniżej realnych kosztów zakupu w hurcie. Stratę miała pokryć rekompensata, pochodząca z podatku od nadzwyczajnych zysków płaconego przez wspomniane koncerny. Nadzwyczajne zyski miały zatem finansować zaniżone ceny. Ale w systemie pojawiła się dziura.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ceny Energii
Jak obniżyć ceny energii dla przemysłu? Pomoże bezpośredni zakup jej od OZE
Ceny Energii
Rząd zapewni dostawy prądu, ale nie mówi, jak obniży jego cenę
Ceny Energii
Premier i minister finansów chcą obniżyć ceny prądu. Nie powiedzieli jak
Ceny Energii
Firmy będą miały więcej czasu na złożenie oświadczenia o zamrożonych cenach prądu
Ceny Energii
Orlen szacuje wzrost cen energii elektrycznej w kolejnych latach