Będą rekompensaty za przymusowe ograniczenia poboru prądu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje finansowe rekompensaty za przymusowe ograniczenia poboru energii elektrycznej w razie wprowadzenia tzw. stopni zasilania. Te jednak nam obecnie nie grożą ze względu na mechanizmy zabezpieczające jak rynek mocy. Projekt zmiany odpowiedniego rozporządzenia został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Publikacja: 20.03.2023 21:00

Będą rekompensaty za przymusowe ograniczenia poboru prądu

Foto: Adobe Stock

W opublikowanym projekcie nowelizacji rozporządzenia autorzy, a więc ministerstwo klimatu i środowiska, proponują wprowadzenie mechanizmu wypłaty wynagrodzenia dla odbiorców, którzy w swoich obiektach podlegających ograniczeniom w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej zastosowali się do tych ograniczeń.

W uzasadnieniu wskazano sytuację z sierpnia 2015 r. „Po wyczerpaniu we współpracy z użytkownikami systemu, wszelkich dostępnych środków służących zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, jego operator – Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadził ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Jedynym bodźcem zachęcającym do zastosowania się do ograniczeń był bodziec negatywny – zagrożenie ewentualną karą pieniężną nałożoną przez Prezesa URE” - przypomniał resort. Jego zdaniem taki mechanizm zachęci do stosowania się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. „Takim bodźcem powinno być wynagrodzenie za zmniejszenie poboru energii i zastosowanie się do ograniczeń w sytuacji, gdy nie będzie możliwe zbilansowanie systemu elektroenergetycznego i ograniczenia zostaną wprowadzone w drodze rozporządzenia Rady Ministrów” – argumentuje resort ocenie skutków regulacji.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Elektroenergetyka
Ten rok da odpowiedź, kiedy spółki odejdą od węgla
Elektroenergetyka
Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska: Nie można dłużej żyć na energetyczny kredyt
Elektroenergetyka
Fico grozi, słowacki operator nie słucha i wspiera Ukrainę
Elektroenergetyka
Polska może pomóc Ukrainie z prądem. Ale potrzebujemy wsparcia
Elektroenergetyka
Energa idzie do sądu. Chodzi o niezbudowaną elektrownię w Ostrołęce