Aktualizacja: 11.05.2025 13:53 Publikacja: 20.03.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
W opublikowanym projekcie nowelizacji rozporządzenia autorzy, a więc ministerstwo klimatu i środowiska, proponują wprowadzenie mechanizmu wypłaty wynagrodzenia dla odbiorców, którzy w swoich obiektach podlegających ograniczeniom w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej zastosowali się do tych ograniczeń.
W uzasadnieniu wskazano sytuację z sierpnia 2015 r. „Po wyczerpaniu we współpracy z użytkownikami systemu, wszelkich dostępnych środków służących zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, jego operator – Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadził ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Jedynym bodźcem zachęcającym do zastosowania się do ograniczeń był bodziec negatywny – zagrożenie ewentualną karą pieniężną nałożoną przez Prezesa URE” - przypomniał resort. Jego zdaniem taki mechanizm zachęci do stosowania się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. „Takim bodźcem powinno być wynagrodzenie za zmniejszenie poboru energii i zastosowanie się do ograniczeń w sytuacji, gdy nie będzie możliwe zbilansowanie systemu elektroenergetycznego i ograniczenia zostaną wprowadzone w drodze rozporządzenia Rady Ministrów” – argumentuje resort ocenie skutków regulacji.
Uproszczenie rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych znalazło się w projekcie, którego założen...
Warto, by UE potraktowała tę wojnę jako pobudkę do niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Zacznijcie tra...
Niemal cały Półwysep Iberyjski został pozbawiony energii elektrycznej. Blackout i problem z dostępem do energii...
Rząd kończy ekspresowe konsultacje aukcji rynku mocy, które mają pomóc w budowie nowych mocy gazowych wspierając...
Na rynku trwa dyskusja na temat depozytów w handlu na TGE. Rozwiązania z czasu kryzysu energetycznego wygasają,...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas