Taryfy na gaz na nowych zasadach

Maksymalny próg podwyżek cen błękitnego paliwa dla gospodarstw domowych w kolejnych 12 miesiącach określono na maksimum 25 proc. tego, o ile wzrosłyby cena surowca, gdyby uwzględniono całość uzasadnionych kosztów danego sprzedawcy.

Publikacja: 14.12.2021 12:30

Taryfy na gaz na nowych zasadach

Foto: Adobe Stock

Jednym z celów dokonanej w ostatnich tygodniach nowelizacji prawa energetycznego jest zminimalizowanie podwyżki cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych. Wprowadzone zmiany mają też zapewnić firmom handlującym surowcem możliwość odzyskania kosztów poniesionych w związku z zakupem na potrzeby swoich klientów w dłuższym horyzoncie czasowym. W efekcie wzrost taryf detalicznych może być jednorazowo niższy, ale odzyskiwanie przychodów będzie następowało w kolejnych latach poprzez stosowanie cen uwzględniających odroczone w ten sposób koszty. Tym samym w kolejnych latach ceny gazu dla gospodarstw domowych będą wyższe niż te wynikające z sytuacji, która wówczas będzie miała miejsce na rynku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ceny Energii
Które firmy mogą stracić na braku mrożenia cen energii? Sprzedawcy odpowiadają
Ceny Energii
Samorządy i firmy bez mrożenia cen energii mogą sobie poradzić, ale są warunki
Ceny Energii
Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii
Ceny Energii
Rząd zajął się mrożeniem cen prądu. Wiemy, ile zapłacimy za energię w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ceny Energii
Rekordowe wsparcie dla branży energochłonnej za zbyt wysokie ceny energii