Wikingowie uderzają z gazowe interesy Rosji

Duża podaż gazu z Norwegii na europejski rynek, przekłada się na tanienie surowca. W poniedziałek gaz stracił na cenie od 4 proc. w hubie w Holandii do blisko - 6 proc. na rynku brytyjskim.

Publikacja: 05.08.2024 14:30

Wikingowie uderzają z gazowe interesy Rosji

Foto: Bloomberg

Hurtowe ceny gazu w Holandii i Wielkiej Brytanii spadły w poniedziałek na giełdach Starego Kontynentu w wyniku wzrostu dostaw z Norwegii. Popyt na gaz jest niższy również z powodu utrzymujących się prognoz na cieplejszy niż zazwyczaj sierpień.

Ceny najkrótszych kontraktów terminowych w holenderskim hubie TTF poszły w dół o 4,34 proc. do 35,49 euro za megawatogodzinę. Gaz z kontraktów z dostawą w październiku potaniał o 4,21 proc. do 36,15 euro za megawatogodzinę. W Wielkiej Brytanii surowiec potaniał jeszcze mocniej, bo o o 5,88 proc. - informuje agencja Reuters.

Płynie gaz z Norwegii

„Dziś rano zaobserwowaliśmy wyższy poziom dostaw z Norwegii w porównaniu z ostatnimi tygodniami. Do tego oczekuje się, że temperatury w dającej się przewidzieć przyszłości utrzymają się powyżej normy sezonowej. W tym tygodniu będzie kilka cieplejszych dni, po czym ustabilizują się one do końca sierpnia” – napisała w notatce firma konsultingowa Auxilione.

Jurij Oniszkiw, analityk londyńskiej giełdy surowcowej LSEG, zwraca uwagę na jeszcze jeden czynnik. 

„Krótkoterminowa dwutygodniowa prognoza wskazuje na niższy popyt w związku z wysokim poziomem dostaw z Norwegii i oczekiwanym ożywieniem dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG). Tutaj warunkiem jest planowane wznowienie działalności terminalu LNG we francuskim mieście Montoir-de-Bretagne. Stanął on 12 sierpnia na coroczny przegląd. Zmienną pozostają utrzymujące się napięcia na Bliskim Wschodzie i ich dalszy wpływ na ceny gazu w Europie. Jedno wydaje się jasne – te turbulencje najprawdopodobniej prędko nie znikną” – ocenia Oniszkiw.

Sytuacja uderza też w ostatnie rosyjskie interesy na Starym Kontynencie. W UE niewielu już jest odbiorców rosyjskiego surowca. Do tego jeden z głównych — Austria — zapisał w przygotowywanej strategii bezpieczeństwa narodowego całkowitą rezygnację z rosyjskiego surowca do 2027 r.

Gaz
Gazowy absurd z Białego Domu. Kto na tym najwięcej straci?
Gaz
Gazprom po prośbie na Kremlu. Chce niższych podatków
Gaz
Rekordowo tani rosyjski gaz dla Chin. Zapłacą za to klienci z Europy
Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml