Ceny gazu ziemnego w Polsce i całej Unii Europejskiej są najwyższe od prawie dwóch lat. Na Towarowej Giełdzie Energii kurs kluczowego dla rynku spotowego indeksu, czyli TGEgasDA, wynosił we wtorek 270,4 zł za MWh (megawatogodzina). Ostatnio wyższy był 27 lutego 2023 r. Kilka złotych niżej wyceniano kontrakty terminowe opiewające na dostawę surowca w marcu i o kilkanaście złotych mniej te obejmujące cały II kwartał.
Coraz drożej jest też na najważniejszej europejskiej giełdzie gazu, holenderskim TTF-ie. W tym tygodniu kontraktami z dostawą w marcu handlowano nawet po ponad 58 euro za MWh. Była to najwyższa ich wycena od początku kwietnia 2023 r. Nieco tańsze są kontrakty z dostawą w kwietniu i maju oraz całym II kwartale. Nawet dla tych obejmujących sezon letni, kiedy co do zasady zużycie błękitnego paliwa istotnie spada, kurs oscyluje w pobliżu 55 euro. Tymczasem rok temu ceny wszystkich kontraktów oscylowały poniżej 30 euro.
Jednym z głównych powodów obecnej sytuacji na rynku gazu są oczywiście niskie temperatury. To powoduje wzrost zapotrzebowania na surowiec wykorzystywany do celów grzewczych.
Czytaj więcej
Wysokie ceny błękitnego paliwa pozytywnie wpływają na kondycję Orlenu i MOL. Każdy z nich notuje sukcesy i chce się rozwijać, m.in. poprzez partnerstwa z innymi koncernami.