Wspólna praca obejmie badania, innowacje i ustanowienie „wspólnych zasad bezpieczeństwa zgodnie z najlepszą międzynarodową praktyką” - głosi podpisana deklaracja, cytowana przez agencję Unian z komunikatu ukraińskiego Energoatomu.

W dokumencie mowa jest także o „wzmocnieniu współpracy przemysłowej w zakresie rozwoju europejskiego potencjału jądrowego” oraz badaniu „wspólnych projektów przemysłowych” dla nowych reaktorów.

Zastanawia udział Węgier w aliansie. O ile pozostałe kraje chcą tworzyć energetykę jądrową bez udziału rosyjskiego, to Węgry - przeciwnie, polegają jedynie na rosyjskiej technologii. Ich interesy są odmienne od pozostałych krajów, zachodzi wiec obawa, że jedynym celem rządu Orbana może być destrukcja sojuszu.

Agencja Unian przypomina, jak zmieniały się stanowiska krajów pod wpływem rosyjskiej agresji. W marcu 2022 r. na tle wojny na Ukrainie Belgia zmieniła zdanie na temat odejścia od energetyki jądrowej.

4 kwietnia 2022 roku Węgry ogłosiły, że nie poprą sankcji wobec rosyjskiej ropy, gazu i energii jądrowej.

18 lipca 2022 roku Energoatom poinformował, że każdemu krokowi Ukrainy we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie energetyki jądrowej towarzyszy zmasowany atak ze strony Federacji Rosyjskiej.

12 września 2022 roku Węgry ogłosiły, że chcą od UE gwarancji, że rosyjska energetyka jądrowa nie zostanie objęta sankcjami.

25 listopada 2022 roku Ukraina ogłosiła, że planuje budowę reaktora modułowego we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.