Dokumentacja związana z przeprowadzeniem transgranicznej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko została udostępniona przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) państwom biorącym udział w tej międzynarodowej ocenie. Proces rozpoczął się w październiku.

Czytaj więcej

Atom ma się znaleźć w sercu systemu energetycznego Albionu

Ministerstwo Ochrony Konsumentów Meklemburgii-Pomorza Przedniego przekazała polskiemu rządowi negatywne stanowisko w sprawie budowy w Polsce elektrowni jądrowej o mocy 3750 MW na Pomorzu. "Na tle niszczycielskich awarii jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie należy zrezygnować z planów dalszego wykorzystania energii jądrowej w interesie ludności i środowiska wszystkich krajów nadbałtyckich" - czytamy w komunikacie tego regionalnego urzędu. Obawy dotyczą też zgodności polskiego programu jądrowego z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa.

Udział w transgranicznym postępowaniu w sprawie zgodności środowiskowej był możliwy do wtorku. Materiały zostały rozesłane 14 państwom, a koniec tej procedury warunkuje wydanie decyzji środowiskowej.

Jeszcze w styczniu br. „Rzeczpospolita” zapytała ówczesnego pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, czy rząd spodziewa się trudności ze strony negatywnie nastawionych do atomu rządów Niemiec i Austrii? "Pozostaję optymistą. Rozmowy są przed nami, ale będziemy przekonywać, że ta inwestycja będzie w pełni bezpieczna i spełniająca wymagane w tej dziedzinie standardy. W praktyce nie ma możliwości, aby któryś z krajów zablokował tę inwestycję" – stwierdził wówczas Naimski.