Koszt projektu o mocy 460 MW, który będzie produkował energię przede wszystkim na potrzeby samej spółki, może kosztować od 1,5 – 2 mld dol.
Prezes KGHM wyjaśnił, że wydanie opinii ogólnej PAA powinno potrwać od 6 do 9 miesięcy. – Prezes PAA wydaje opinię ogólną o technologii SMR amerykańskiej firmy NuScale, z którą mamy podpisane porozumienie o współpracy. Technologia ta jest już zarejestrowana w USA przez tamtejszą agencję atomistyki – powiedział prezes Chludziński, dodając, że dokumentacja to kwestia kilku tysięcy stron.
Wskazał on także, że spółka prowadzi prace lokalizacyjne takiej przyszłej elektrowni. – Prowadzimy prace lokalizacyjne dotyczące miejsca. Wybieramy miejsca, które spełniają warunki formalne, techniczne, prawa atomowego, zakresu środowiska i przesyłu. Lokalizację powinniśmy poznać pod koniec tego roku – powiedział.
Wyraził on także nadzieje, że zmieni się prawo atomowe, które pozwoli na przyspieszenie procesu. – Bierzemy udział w całym procesie prac nad nowelizacją ustawy. Składaliśmy nasze uwagi. Na ten moment dalszych uwag do tej wersji projektu, którą znamy, nie mamy zastrzeżeń – dodał.
Czytaj więcej
Koreańczycy nie wykluczają inwestycji w Polsce oraz uczestnictwa w realizacji projektu jądrowego. Chwalą się , że znaczna część projektów elektrowni jądrowych obecnie realizowanych na świecie, opierała się na krytycznych instalacjach, które powstały w Korei Południowej. Tak też może być w przypadku budowy elektrowni jądrowej w Polsce, niezależnie od tego kto będzie realizował kontrakt na taki obiekt.