Amerykanie zapoznają Polaków z nadzorem nad elektrownią jądrową

W USA trwa szkolenie polskiego personelu do kontroli i nadzoru przyszłej elektrowni jądrowej, która ma powstać w Polsce do 2033 r.

Publikacja: 21.04.2022 19:36

Amerykanie zapoznają Polaków z nadzorem nad elektrownią jądrową

Foto: Adobe Stock

Przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) oraz Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) uczestniczą w trzymiesięcznych programach stażowych (OJT – on-the-job training) w Stanach Zjednoczonych. Celem wyjazdu jest wzmocnienie zaplecza ekspertów i inspektorów, którzy będą brali udział w procesie nadzoru budowy oraz eksploatacji elektrowni jądrowej w Polsce.

Zespół złożony z sześciu polskich ekspertów zapoznaje się z amerykańską technologią jądrową. W ramach stażu polscy specjaliści będą m.in. obserwowali postęp prac budowlanych oraz testy rozruchowe na budowie Elektrowni Jądrowej Vogtle 3 i 4 (Waynesboro, Georgia).

W trakcie programu stażowego uczestnicy będą wykonywać czynności pod bezpośrednim nadzorem eksperta merytorycznego Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (US NRC). Zespół odbędzie także specjalistyczne szkolenie w Ośrodku Szkolenia Technicznego NRC w Chattanooga, Tennessee. Uczestnicy programu będą mieli okazję zapoznać się z procesem licencjonowania, nadzoru budowy reaktora jądrowego oraz doświadczeniami NRC z budowy innych obiektów jądrowych.

– Z Komisją Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (US NRC) współpracujemy już od ponad 12 lat. Teraz, w związku z przygotowaniami do realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej i bardzo odpowiedzialnej roli jaką pełnimy w tym procesie, kontynuujemy wzmacnianie naszych kompetencji – stwierdził dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.

– Urząd Dozoru Technicznego odpowiada za bezpieczeństwo technologiczne największych polskich elektrowni i elektrociepłowni, wspierając w ten sposób politykę energetyczną kraju. Projekt elektrowni jądrowej wymaga od nas stałego kształcenia kadr, które w przyszłości zapewnią pełne bezpieczeństwo tego typu obiektów – powiedział Andrzej Ziółkowski, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego i dodał: - UDT w zakresie bezpieczeństwa technologicznego ma unikalne kompetencje na polskim rynku. Pod naszym dozorem jest ponad półtora miliona urządzeń.

Wizyta w USA jest jednym z elementów współpracy pomiędzy PAA i UDT, której celem jest przygotowanie kompetencyjne do zapewnienia właściwego dozoru jądrowego i technicznego nad budową polskiej elektrowni jądrowej.

Atom
Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Atom
Biały Dom ostrzega Rosję. Niebezpieczna gra atomem w Zaporożu
Atom
Eksplozje w Zaporożu: MAEA potwierdza trafienia w elektrownię atomową
Atom
Korozja w reaktorach. EDF ma technologię wyjścia
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Atom
Powstanie Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych w tym atomu USA