Aktualizacja: 08.12.2024 23:33 Publikacja: 16.10.2021 08:56
Foto: Adobe Stock
To już druga wizyta prezesa EDF w Polsce w tym roku. Podczas niej Lévy przedłożył polskiemu rządowi wstępną ofertę budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Prezes EDF rozmawiał także z Premierem RP Mateuszem Morawieckim i członkami kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Francuzi zdeklarowali, że są w stanie przedłożyć ofertę budowy elektrowni „pod klucz”. Ma więc ona zawierać poza technologią, dostawą paliwa jądrowego, krajowego łańcucha dostaw, także niezbędne finansowanie. Sam EDF dystansuje się od rozmów dotyczących finansowania, podkreślając, że za ten rozdział odpowiada rząd francuski.
PGE rekomenduje rządowi okolice Bełchatowa w woj. łódzkim na lokalizację drugiego etapu budowy polskich elektrowni jądrowych - poinformował w środę prezes PGE Dariusz Marzec. Nie jest jednak jasne, czy chodzi o drugą rządową lokalizację, czy drugą w ogóle. PGE formalnie nadal realizuje projekt publiczno – prywatnej elektrowni jądrowej Koninie.
Wobec nieskuteczności ataków na energetykę konwencjonalną rosyjski agresor bierze na cel siłownie jądrowe Ukrainy. Ale nie atakuje wprost. Ostatni rosyjski atak w czwartek był skierowany na obiekty związane z trzema ukraińskimi elektrowniami jądrowymi – ostrzegła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej
Rosja jest największym dostawcą uranu do amerykańskich reaktorów jądrowych. Teraz Rosatom zaprzestaje tam eksportu. W minionym roku rosyjski koncern odpowiadał za 27 proc. dostaw tego surowca dla amerykańskiej energetyki jądrowej.
Westinghouse, które wraz z Bechtelem ma zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową złożyło pierwsze zamówienia w polskich firmach. Jak poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe, chodzi o dokumentację modeli elementów reaktora AP1000 i ewentualną ich produkcję.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Orlen „praktycznie” osiągnął porozumienie z Synthosem odnośnie do współpracy przy budowie modułowych reaktorów jądrowych SMR w ramach spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), poinformował prezes Ireneusz Fąfara.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
Amerykański gigant poinformował o opuszczeniu koalicji banków, której celem jest dostosowanie działalności, udzielania pożyczek i inwestowania zgodnie zasadami ochrony klimatu. Za poprzedniego rządu w Polsce, bank ten miał finansować działalność Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
W ostatnim przetargu na kolejne morskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym, który organizowała Dania, nie wpłynęła żadna oferta, co stanowi kolejny cios dla branży. Do podobniej sytuacji doszło w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Po podwyższeniu cen na aukcjach, w tym roku na Wyspach udało się przyznać kontrakty na 5 GW. W Danii może być podobnie. W Polsce, aby uniknąć takiego scenariusza, rząd zmienił prawo.
W 2022 r. Polska miała stracić prawie 900 mln dolarów wskutek źle skonstruowanej umowy na odbiór gazu z terminalu LNG Calcasieu Pass w USA. Prawdopodobnie polscy negocjatorzy nie rozumieli zasad rządzących międzynarodowymi kontraktami - pisze portal "Wysokie Napięcie".
– Osoby, które przeprowadziły w tym roku wymianę ogrzewania na piec gazowy, a nie zdążyły złożyć wniosków, nie zostaną bez dofinansowania. MKiŚ i NFOŚiGW pracują nad odpowiednim rozwiązaniem – deklaruje Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW.
Na skutek awarii sieci elektrycznej na Kubie kolejny raz w ostatnich tygodniach zabrakło prądu. Wprawdzie wiele hoteli ma własne generatory, ale i tak dochodzi do ograniczeń, na przykład w dostawie wody.
Polska Grupa Energetyczna wydłużyła życie czterem blokom węglowym w Elektrowni Rybnik. Związki zawodowe oraz samorządowcy apelowali wcześniej, aby te jednostki mogły pracować dłużej m.in. dlatego, aby zapewnić ciepło dla miasta – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas