Najwięcej pieniędzy, bo 372 mln zł, popłynęło do Polskiej Grupy Energetycznej, której zaangażowanie kapitałowe w spółce jądrowej sięgało 70 proc. Pozostali inwestorzy, czyli energetyczne grupy Enea i Tauron oraz producent miedzi KGHM mieli po 10 proc. udziałów w spółce. Pierwotnie to te cztery spółki miały zrealizować inwestycję w elektrownię jądrową, ale ostatecznie inwestycja okazała się ponad ich finansowe możliwości. Dlatego realizująca proces inwestycyjny spółka celowa przeszła bezpośrednio pod skrzydła państwa.
Cena atomu najwyższa w długiej perspektywie
– Rezultaty działań prowadzonych przez spółkę będą niezbędnym wkładem do dokumentacji, która umożliwi rządowi podjęcie wiążącej decyzji dotyczącej wyboru technologii i partnera do budowy elektrowni jądrowych w Polsce – stwierdził Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który podpisał umowę w imieniu Skarbu Państwa.
– Dzisiejsza umowa sprzedaży udziałów w PGE EJ 1 kończy etap zaangażowania PGE oraz pozostałych wspólników w projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W drugiej połowie 2021 r. PGE EJ 1 zakończy prace nad raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportem lokalizacyjnym, które są podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej. To dobry moment na przejęcie projektu przez Skarb Państwa – skomentował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. – Rząd nada inwestycji odpowiedni priorytet, a dzięki posiadanym zasobom i możliwościom dokona wyboru najlepszego partnera, lokalizacji i technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – dodał.
Aktualnie spółka celowa kontynuuje badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch obszarach na Pomorzu: Lubiatowie – Kopalinie w gminie Choczewo oraz Żarnowcu w gminie Krokowa i Gniewino. To w jednej z tych dwóch lokalizacji staną pierwsze bloki jądrowe. W kolejnym etapie brana jest pod uwagę budowa następnych dwóch elektrowni – w Bełchatowie i w Pątnowie. Równolegle do działań przygotowawczych polski rząd negocjuje dostawy reaktora dla tej inwestycji z firmami z USA, Francji i Korei Południowej. Oferty wraz z propozycjami współfinansowania inwestycji powinny wpłynąć w przyszłym roku.