Aktualizacja: 02.11.2024 07:13 Publikacja: 21.11.2023 03:00
Foto: Bloomberg
Bruksela zaczyna oficjalne przygotowania do wprowadzenia pierwszych unijnych ram certyfikacji pochłaniania dwutlenku węgla. Rada Europejska przyjęła mandat negocjacyjny do rozmów z Parlamentem Europejskim w sprawie wniosku o ustanowienie nowych ram certyfikacji, co oznacza, ze przedstawiciele krajów UE zgodzili się co do propozycji przepisów nowego rozporządzenia, które teraz będą dalej uzgadnianie z Parlamentem.
Bruksela ma nadzieję, że certyfikacja sprawi, iż technologie będą bardziej popularne i szybciej wdrażane. Na sprzedaży kredytów węglowych już zaczynają zarabiać rolnicy, to dla nich spora szansa na dodatkowe dochody. Ciekawe są technologie związane z magazynowaniem CO2 pod ziemią.
Nie będzie zwolnień w największej grupie górniczej w Polsce - Polskiej Grupie Górniczej. Takie ryzyko było w związku z planami połączenia ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło w tym roku względem poprzedniego o 1,83 proc. do 125,26 TWh licząc od stycznia do września. Jednocześnie udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej był w tym okresie najniższy w historii i wynosił ok. 61 proc. Rekordowy był także wrzesień.
Górnictwo tnie koszty i szuka winnego trudnej sytuacji. Podejrzenia padają na PGG, które korzysta z rządowych subwencji. Najefektywniejsza kopalnia w Polsce, lubelska Bogdanka, nie narzeka: wydobycie jest nadal rentowne, choć mogłaby kopać więcej.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej uchyliło w piątek absolutoria za 2023 r. b. członkom zarządu JSW: Tomaszowi Cudnemu, Sebastianowi Bartosowi, Wojciechowi Kałuży, Robertowi Ostrowskiemu i Edwardowi Paździorce. Wcześniej, 23 lipca br., zwyczajne walne - na wniosek rady nadzorczej - udzieliło im absolutoriów.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Umowa społeczna zakłada utrzymanie kopalń i zatrudnienia w nich, a nie utrzymanie poziomu wydobycia – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka na antenie Radia Piekary. Do 2049 r. wsparcie może sięgnąć blisko 140 mld zł.
Z końcem października mija okres przejściowy dotyczący rozporządzenia o jakości paliw stałych, w tym węgla, spalanych w gospodarstwach domowych. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz twierdzi jednak, że mamy czas do połowy listopada.
Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło w tym roku względem poprzedniego o 1,83 proc. do 125,26 TWh licząc od stycznia do września. Jednocześnie udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej był w tym okresie najniższy w historii i wynosił ok. 61 proc. Rekordowy był także wrzesień.
Wygaszanie kopalń musi odbyć się ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Rewolucja spowodowała w Wałbrzychu biedaszyby i ogromne bezrobocie - powiedziała w Radiu Katowice minister przemysłu Marzena Czarnecka.
Po trzech kwartałach polskie porty przeładowały 102,2 mln ton. Z powodu spadającego zapotrzebowania na węgiel jest to mniej niż rok wcześniej, wzrosły za to zyski.
Mały popyt na przewozy i gęstniejąca konkurencja utrudnią restrukturyzację PKP Cargo, która musi zwiększyć efektywność działania.
PGG i pozostałe spółki węglowe nie mogą pełnić w gospodarce roli czarnej dziury pochłaniającej i marnotrawiącej publiczne środki, które należałoby przeznaczać na głęboką restrukturyzację.
Chiński boom na pojazdy elektryczne i zieloną energię uderza w interesy Kremla. Chiński popyt na rosyjską ropę i węgiel wyraźnie słabnie.
Węgiel za 16 lat praktycznie zniknie z mapy polskiej energetyki. Udział węgla kamiennego i brunatnego w łącznej mocy wszystkich elektrowni ma wynieść tylko 4 proc., a wielkość produkcji energii elektrycznej zaledwie 1 proc. To założenia tzw. małej strategii energetycznej, a więc Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas