Polski węglowy indeks dotyczący cen węgla dla energetyki we wrześniu 2023 r. wzrósł o 5,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 741,22 zł za tonę. W porównaniu z wrześniem 2022 r. to więcej o 18 proc. To najwyższa wartość od początku notowań, a więc od 2011 r.
We wrześniu wzrosło wreszcie pierwszy raz od marca wydobycie węgla i wyniosło 4,18 mln ton. W tym roku tylko w marcu wydobyto więcej, bo 4,24 mln ton. Poprawia się także sprzedaż polskiego węgla. We wrześniu wynosiła ona 4,18 mln ton. To najwyższy wynik od stycznia br., kiedy sprzedano 4,33 mln ton. W związku z tym nieznacznie spadły zapasy węgla przy kopalniach, z 3,8 mln ton w sierpniu do 3,75 mln ton we wrześniu. Odbicia cenowego i wyższego wydobycia mało kto się spodziewał.
– Dane ARP za wrzesień są zaskakujące nie tylko pod kątem ceny, ale też rosnącego wydobycia i sprzedaży – mówi Jakub Szkopek, analityk Erste. – Wrzesień to najlepszy miesiąc pod kątem sprzedaży węgla, a spore zapasy zaczęły wreszcie topnieć. To efekt m.in. zakończenia importu węgla przez państwowe podmioty. Ożywił się wreszcie także handel węglem z Ukrainą. Widać to na trasach kolejowych, gdzie liczba transportów z węglem do Ukrainy rośnie. Szykują się na zimę, a ich zasoby zostały zajęte przez Rosjan. Ożywienie w handlu widoczne będzie także w październiku i listopadzie – prognozuje.
Czytaj więcej
Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej proponują przyszłoroczny wzrost wynagrodzeń w spółce co najmniej o 1 pkt proc. powyżej inflacji. Związki poinformowały o przesłanych pismach na mediach społecznościowych.