Ile węgla i skąd Polska importowała w 2022 roku. Rekord niemal pobity

Zwiększone potrzeby rynku energetycznego są ponownie łatane węglem z importu. O ile jednak w ostatnich latach w 70 proc. był to węgiel z Rosji, o tyle teraz główną rolę odgrywają Azja i Afryka.

Publikacja: 28.12.2022 03:00

Ile węgla i skąd Polska importowała w 2022 roku. Rekord niemal pobity

Foto: Adobe Stock

Tylko w tym roku sprowadzimy do Polski blisko 7 mln ton węgla kamiennego więcej niż rok temu. Dominuje jednak już surowiec nie z Rosji, a z RPA czy Kazachstanu.

Od początku roku do końca listopada zaimportowano ogółem ok. 17,4 mln t węgla kamiennego, w tym ponad 14 mln t węgla energetycznego. Jak wynika z informacji przekazanych „Parkietowi” przez resort klimatu i środowiska, najwięcej surowca energetycznego zaimportowano z Kazachstanu: 2,63 mln ton. Na drugim miejscu jest RPA – 2,52 mln ton. Rosja nadal utrzymuje wysoką trzecią pozycję, ale to efekt przede wszystkim dostaw, które miały miejsce do kwietnia br. Z tego kierunku do Polski przypłynęło 2,33 mln ton. Coraz więcej jest jednak surowca z Kolumbii, Australii i Indonezji, odpowiednio 2,15, 1,76 i 1,36 mln ton.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Węgiel
Rząd szuka innego sposobu dotowania polskich kopalń
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Węgiel
Wreszcie ruszył konkurs na prezesa Polskiej Grupy Górniczej
Węgiel
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Węgiel
Ceny węgla w styczniu 2025 roku. Ile trzeba zapłacić za tonę opału?
Węgiel
Zmierzch rosyjskiego węgla. Dzięki sankcjom i zielonej energii