Celem stworzenia portalu cieplo.gov.pl było zapewnienie informacji obywatelom, gdzie w najkorzystniejszej cenie można kupić opał na zimę. Na uruchomionym 26 września portalu mają obowiązek zarejestrować się wszystkie składy węgla czy podmioty sprzedające węgiel. – To firmy za pośrednictwem portalu mają informować o aktualnych cenach opału w danym punkcie – przekazał w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki obiecuje węgiel po 2000 złotych za tonę

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy dot. dystrybucji węgla, na portalu mają pojawić się także punkty samorządowe, gdzie oferowany będzie węgiel. – W przypadku niedopełnienia obowiązków, po wejściu w życie ustawy, będzie kara w kwocie 15 tys. zł na każdego przedsiębiorcę, który tego obowiązku nie dopełni – przekazał pełnomocnik.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa poinformował, że ponad 1,2 tys. podmiotów publikuje informacje o cenach węgla na portalu ciepło.gov.pl, a 2,75 tys. złożyło wniosek o dostęp do niego.

– Rejestracja w rządowej porównywarce cen węgla cieplo.gov.pl jest dla przedsiębiorców obowiązkowa, co wynika z przepisów ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw – przypomniał na zakończenie swojej prezentacji Cieszyński.