Grupa Enea rozpoczyna realizację Programu Rewitalizacji i Eksploatacji Hałd Kopalnianych, przygotowanego przez Zespół Ekspertów Gospodarczych w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Porozumienie o współpracy podpisały w tym celu Lubelski Węgiel Bogdanka (Grupa Enea) i Grupa CZH.
Pozyskany z hałd węgiel będzie mógł być wykorzystany przez energetykę, ale już nie przez odbiorców indywidulanych. Rekultywacja składowisk ma również pozwolić na uwolnienie terenów, na których w przyszłości powstaną odnawialne źródła energii, takie jak farmy fotowoltaiczne. Pilotażowa instalacja rozpocznie pracę w LW Bogdanka na przełomie 2022/23 roku. Docelowo Program pozwoli uzyskiwać z hałd w Polsce do 2 mln ton węgla rocznie.
Obecnie większościowym akcjonariuszem spółki CZH jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Firma dysponuje technologią modułowych instalacji służących do odzyskiwania węgla oraz kruszyw i innych surowców z hałd powstających w wyniku wydobycia przy kopalniach.
Czytaj więcej
Na kontach samorządów zaczynają pojawiać się pierwsze kwoty na poczet wypłaty dodatków węglowych. Ministerstwo klimatu i środowiska uruchomiło wypłatę środków 21 września br.
– Wykorzystanie potencjału hałd górniczych i zgromadzonego w nich węgla oraz innych przydatnych materiałów jest jednym ze sposobów dywersyfikacji źródeł pozyskiwania surowców – powiedział wicepremier Jasek Sasin, minister aktywów państwowych. Każda instalacja ma kosztować 15 mln złotych, i odzyskiwać rocznie około 8-10 procent węgla z hałd znajdujących się na zwałowisku. Enea liczy na to, że ze wszystkich instalacji uzyska milion ton węgla rocznie. Spółka ustami swojego prezesa zapewnia, że surowiec pozyskany w ten sposób będzie dobrej jakości. – Nie będzie on na pewno gorszej jakości niż ten importowany. To właściwie ten sam węgiel, który jest wydobywany z danej kopalni – zapewnił Paweł Majewski prezes Enei.