Ważą się losy dostaw węgla. Premier rozmawia na Śląsku

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dzisiaj na Śląsku z szefami resortów aktywów państwowych, klimatu i środowiska oraz z prezesami spółek energetycznych i górniczych. Głównym tematem ma być zwiększenie podaży węgla na rynku. W tle trwa spór o odpowiedzialność za spóźnioną interwencję i decyzję o dodatkowych zakupach.

Publikacja: 18.07.2022 10:22

Ważą się losy dostaw węgla. Premier rozmawia na Śląsku

Foto: Bloomberg

W spotkaniu mają uczestniczyć prezesi Polskiej Grupy Górniczej, Węglokoksu oraz największej spółki elektroenergetycznej w kraju, Polskiej Grupy Energetycznej. – Naszym celem jest zapewnienie właściwej dostępności i ceny – poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller.

Spór wewnątrz rządu

Przypomnijmy, że czerwcu wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio przekazał, że spółki Skarbu Państwa zakontraktowały węgiel na poziomie ok. 7 mln ton, a spółki prywatne – 2 mln ton. Wciąż jednak deficyt węgla dla odbiorców indywidulanych wyniósł zdaniem branży węglowej 4-5 mln ton. W ubiegłym tygodniu Mateusz Morawiecki wydał decyzję nakazującą spółkom skarbu państwa pilny zakup łącznie 4,5 mln ton węgla, który ma być wykorzystywany przez gospodarstwa domowe. Jednak jeszcze wiosną na zakup dodatkowej ilości surowca, 3 mld zł otrzymała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Jednak nie ma informacji, czy takie zakupy zostały dokonane czy też nie.

PGE Paliwa oraz Węglokoks, według decyzji premiera, do 31 sierpnia mają zakupić węgiel energetyczny, który ma być wykorzystywany przez indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych. Z informacji dobiegających od samych spółek oraz nadzorcy, a więc ministerstwa aktywów państwowych wynika, że tak szybki zakup i kontraktacja takiej ilości węgla może okazać się niewykonalna, tym bardziej, że mnożą się pytania o zakupy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dowiadujemy, że ta informacja ma być tajna. Zaburza to jednak obraz potrzeb i możliwości ich zaspokojenia. – Nikt nie wie ile tego węgla możemy mieć więcej i nikt nie wie ile tego surowca tak naprawdę potrzebujemy – mówi nam urzędnik zbliżony do sprawy i kręgów rządowych. O pilną interwencję na rynku węgla apelowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w momencie agresji Rosji na Ukrainę, a więc 24 lutego. Już wówczas minister klimatu mówić miała o deficycie węgla rzędu 3 mln ton – dowiaduje się „Rzeczpospolita”. Taki apel do premiera poparł Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Premier miał podjąć kroki w tej sprawie dopiero na początku maja.

Czytaj więcej

Morawiecki wydał decyzję o pilnym zakupie węgla. Chodzi o import 4,5 mln ton

Problemy transportowe

Skąd wziął się problem z brakiem węgla? Już w ubiegłym roku deficyt węgla na rynku wynosił ok. 2 mln ton. Wówczas jednak mieliśmy ok. 5 mln ton zapasów surowca i trwał import węgla z Rosji, który wedle różnych szacunków wynosił w 2021 r. od ponad ok 6 do ok. 8,3 mln ton. Zapasy węgla już nas nie poratują ponieważ na koniec maja wynosiły one jedynie 1,3 mln ton, a od kwietnia obowiązuje embargo na import surowca z Rosji. Problemem nie jest brak węgla na rynku, ani nawet wysoka cena, ale ograniczone możliwości przesyłu i odbioru w polskich portach. Brakuje bowiem placów i wagonów do przewozu surowca. Węgiel dla polski rozładowywany jest w m.in. w Rostocku czy Kłajpedzie. Możliwe, że we wtorek 19 lipca na posiedzeniu rządu dojdzie do korekt w tzw. ustawie węglowej dot. ceny maksymalnej. – To czy ustawa węglowa będzie wymagała poprawek okaże się jeszcze dzisiaj, bo dzisiaj też na śląsku jest odprawa pana premiera Mateusza Morawieckiego z wicepremierem Jackiem Sasinem, z szefami spółek PGG, PGE, Węglokoksem w tej sprawie – powiedział na antenie Polsat News rzecznik Müller.

Czytaj więcej

Prezes PGE: prąd w 2023 r. będzie na pewno droższy. Kopalnie nie mogą aż tak windować cen węgla

W spotkaniu mają uczestniczyć prezesi Polskiej Grupy Górniczej, Węglokoksu oraz największej spółki elektroenergetycznej w kraju, Polskiej Grupy Energetycznej. – Naszym celem jest zapewnienie właściwej dostępności i ceny – poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller.

Spór wewnątrz rządu

Pozostało 93% artykułu
Węgiel
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Węgiel
Tona węgla tańsza nawet o 350 zł? Promocje w sklepie PGG i ceny w listopadzie
Węgiel
Nowy p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej. Był wiceprezesem ds. finansowych
Węgiel
Są nowe normy jakości węgla. Nazwa ekogroszek przejdzie do historii
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Węgiel
Będą zmiany w kopalniach największej spółki górniczej w Polsce. Zwolnień ma nie być