Związki zawodowe w PGG chcą podwyżek

Związki zawodowe chcą rozmów z rządem o obecnej sytuacji w górnictwie. Za najważniejszą sprawę do załatwienia uznają oni jednak podwyżki wynagrodzeń dla pracowników PGG. Byłyby to już kolejne w tym roku podwyżki.

Publikacja: 07.07.2022 12:41

Związki zawodowe w PGG chcą podwyżek

Foto: Bloomberg

Przedstawiciele pięciu organizacji związkowych funkcjonujących w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), członkowie Pomocniczego Komitetu Sterującego PGG, zwrócili się do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z wnioskiem o „natychmiastowe spotkanie” poświęcone „podstawowym tematom nurtującym załogę największego potentata węgla energetycznego i opałowego w Polsce”.

Związkowcy wymienili trzy tematy, które chcieliby poruszyć podczas rozmów. Oczekują oni odpowiedzi na pytanie: jakie są plany rządu i ministerstwa aktywów państwowych wobec górnictwa oraz samej PGG w obszarze inwestycji w nowe złoża, a także zatrudnienia nowych pracowników w związku z – jak piszą – pojawiającymi się naciskami na zwiększenie eksploatacji węgla.

Ponadto chcą rozmawiać o cenach węgla opałowego i cenach węgla dla podmiotów gospodarczych - energetyki, ciepłownictwa i przemysłu - gdzie w porównaniu do średnich cen ARA, PGG sprzedaje swój węgiel – jak piszą – po skandalicznie niskich cenach, w szczególności do energetyki zawodowej.

Za najważniejszą sprawę do załatwienia uznają oni jednak podwyżki wynagrodzeń dla pracowników PGG, co również znalazło odzwierciedlenie w wystosowanym piśmie. – Wśród przyczyn takiego stanowiska wymieniono „szalejącą” inflację, wzrost cen żywności i paliw oraz podpisanie porozumień płacowych w innych spółkach węglowych – czytamy w stanowisku związków.

Czytaj więcej

Walka o wiatraki. Solidarna Polska przegrała bitwę, ale liczy, że wygra wojnę

– Zwracamy się do Pana Premiera o poważne potraktowanie naszego wystąpienia. Dzisiaj w rozmowach przy stole chcemy załatwić nasze pilne sprawy. Alternatywą dla rozmów będzie z naszej strony wystąpienie w trybie Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i podjęcie działań wynikających z Ustawy o związkach zawodowych – deklarują w końcowym akapicie pisma.

Pod dokumentem widnieją podpisy przedstawicieli Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” PGG SA, ZOK Związku Zawodowego Górników w Polsce PGG, Międzyzakładowego Związku Zawodowego „Kadra" Górnictwo, Komisji Zakładowej Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80" w PGG oraz ZOK Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy PGG.

Przypomnijmy, że związkowcy i zarząd Polskiej Grupy Górniczej podpisali pod koniec lutego porozumienie, które zakładało 7,5-procentowy wzrost średniego wynagrodzenia w br., przy naliczaniu podwyżki od kwoty średniej pensji na poziomie 8200 zł. Po podwyżce średnie wynagrodzenie w PGG ma wzrosnąć do 8815 zł.

Węgiel
Rząd dosypie do górniczych odejść. Wcześniejszego zamykania kopalń nie będzie
Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku