MAE nawołuje do refleksji przy wydzieleniu aktywów węglowych

Powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, na bazie spółek elektroenergetycznych, może mieć sens tylko wtedy, kiedy przyspieszy to odejście od produkcji energii elektrycznej w oparciu o węgiel – czytamy w raporcie Międzynarodowej Agencji ds. Energii (MAE) „Polska 2022 Przegląd Polityki Energetycznej”.

Publikacja: 16.05.2022 19:24

MAE nawołuje do refleksji przy wydzieleniu aktywów węglowych

Foto: Bloomberg

W liczącym blisko 200 stron raporcie, MAE zaleca, aby Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) – jeśli faktycznie powstanie – miała za cel przyspieszenie rozwoju OZE. – Agencja powinna powstać tylko wtedy, kiedy zdecydowanie wspiera efektywne kosztowo źródła energii i przyspieszy wycofywanie się z generacji węglowej. NABE nie powinno także zakłócić rynku, co mogłoby wynikać z przejęcia przez jeden podmiot tak dużego udziału mocy wytwórczych (czyli 62 proc. mocy zainstalowanej w krajowym systemie energetycznym – red.) – czytamy w raporcie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Węgiel
O ile wzrosną wynagrodzenia górników? Rozmowy trwają
Węgiel
Polska odzyska miliony euro za kopalnię Turów? Finał sprawy przed nami
Węgiel
Trzęsienie ziemi w Małopolsce. Skutek działalności człowieka
Węgiel
Węgiel broni się przed utratą prymatu
Węgiel
JSW z miliardem strat. Niepokoi zwłaszcza jedna liczba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama