Reklama
Rozwiń

Kolejna próba odwołania prezesa JSW

W najbliższy piątek obradować będzie rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W pierwotnej wersji porządku obrad, do której dotarliśmy, znalazł się punkt o zmianach w zarządzie. Później pojawiły się nieoficjalne informacje o zmianie harmonogramu, ale według naszych informacji stanowisko prezesa JSW wciąż jest mocno zagrożone.

Publikacja: 22.10.2018 08:45

Kolejna próba odwołania prezesa JSW

Foto: energia.rp.pl

Do sprawy odniósł się prezes JSW Daniel Ozon. – Szanujmy dobro pracowników, spółki i inwestorów – skwitował krótko Ozon w rozmowie z „Rzeczpospolitą” i „Parkietem”.
Do pierwszej próby odwołania prezesa JSW Daniela Ozona doszło we wrześniu. W węglowej spółce toczył się audyt, a przewodniczącym składu zespołu kontrolerów został Andrzej Burski, dyrektor Departamentu Kontroli i Audytu w Ministerstwie Energii. Według ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego wstępne wyniki audytu wykazały „pewne wątpliwości” co do jej funkcjonowania. Z inicjatywy resortu energii zwołano więc radę nadzorczą, która miała rozpatrzeć punkt o odwołaniu prezesa JSW. Jednak na kilka dni przed terminem posiedzenia Ozon ujawnił, że był „naciskany kilkakrotnie, by z pieniędzy JSW finansować inwestycje kompletnie nie związane z działalnością spółki”. Dotarliśmy też wówczas do listu zarządu JSW do ministra energii, w którym zarząd skrytykował postępowanie osób wchodzących w skład zespołu audytu pod przewodnictwem Andrzeja Burskiego. Władze spółki wskazały na niekompetencję zespołu kontrolującego i wytknęły mu liczne błędy. Ostatecznie Ozon, bo długiej rozmowie z ministrem Tchórzewskim, zachował stanowisko.
Miesiąc po tym fotel prezesa JSW znów jest zagrożony. Dotarliśmy do harmonogramu obrad rady nadzorczej, która zbierze się w piątek 26 października. Jeden z punktów przewiduje zmiany w składzie zarządu. Według naszych źródeł chodzi właśnie o odwołanie prezesa Ozona. Powodem ma być szum wokół Andrzeja Burskiego, który kierował audytem w JSW. Spółki z udziałem Skarbu Państwa zbuntowały się bowiem i poprosiły o analizę ekspertów – czy mogą przekazywać poufne informacje o spółce osobom spoza rady nadzorczej. Opinia sporządzona przez sześciu profesorów prawa okazała się miażdżąca dla resortu energii. Z pisma, do którego dotarliśmy wynika, że – według prawników – o ile samo ustanowienie zespołu audytu jest dopuszczalne, to poważne zastrzeżenia budzi sposób i cel powołania jednocześnie z nim grupy zewnętrznych ekspertów, będących pracownikami Ministerstwa Energii. „Już sam sposób zredagowania uchwały, w którym mowa jest o wykonywaniu właścicielskich czynności kontrolnych na polecenie ministra energii podważa niezależność rady nadzorczej jako samodzielnego organu kontroli spółki akcyjnej, a tym bardziej spółki publicznej” – czytamy w opinii prawnej.
Sprawa jest o tyle poważna, że zainteresowała się nią Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zwróciła się do JSW o wyjaśnienie, na jakiej podstawie spółka przekazuje Andrzejowi Burskiemu informacje. Dodaje przy tym, że przekazywanie informacji poufnych osobom nieuprawnionym jest karalne.
Nasze źródła podają, że odwołanie Ozona ma być właśnie odwetem za interwencję KNF i podważenie kompetencji pracowników resortu energii. Piątkowa rada nadzorcza zajmie się też audytem spółki i podejmie czynności sprawdzające w grupie JSW. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że na posiedzenie zarząd ma przygotować 70 tys. stron dokumentacji ze spółki.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Węgiel
Węgiel wrócił do łask. Kto na świecie kupuje go teraz najwięcej
Węgiel
W Rybniku dłużej przy węglu. PGE podjęła decyzję
Węgiel
Barbórka w Katowicach. Węgiel ma być nadal filarem bezpieczeństwa energetycznego
Węgiel
Rozmowy o dotowaniu polskich kopalń w następnym tygodniu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Węgiel
Tauron ma nadzieje, że starsze elektrownie węglowe będą działać dłużej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku