Aktualizacja: 04.12.2023 11:00 Publikacja: 09.01.2019 12:25
Foto: Bloomberg
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
Rząd przygotuje autopoprawkę do projektu budżetu państwa, dzięki której obligacje o wartości 7 mld zł zostaną przeznaczone na pomoc dla Polskiej Grupy Górniczej i dwóch innych górniczych spółek, objętych programem wsparcia.
W ciągu kilkunastu najbliższych lat rentowność bloków węglowych wygaśnie. Surowca tego można by jeszcze używać w produkcji prądu i ciepła, o ile doszłoby do wydzielenia go z firm energetycznych.
Największa spółka energetyczna notuje lepsze wyniki w trzecim kwartale tego roku, ale firma zmaga się z rekordowymi cenami węgla dla energetyki. Ten wedle szacunków spółki podrożał rok do roku o 85 proc. rok do roku.
Węgiel może... wrócić do kopalni. To efekt działania technologii magazynowania CO2, procesu za którego certyfikację zabiera się Unia Europejska.
Urzędujący jeszcze rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o zawieszeniu spłat przez Polską Grupę Górniczą zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do 31 grudnia 2025 roku. Wszystko przez trwający wciąż proces notyfikacji pomocy publicznej w Brukseli.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Jak informują nas przedstawiciele związków zawodowych ZE PAK Komisja Europejska jest na dobrej drodze, aby w najbliższym czasie dać „zielone światło” na pomoc publiczną dla branży energetycznej i węgla brunatnego, która ma kosztować budżet 1,3 mld zł. O stan rozmów mają pytać także przedstawiciele przyszłej koalicji rządzącej.
Pływali lub korzystali z kajaków, tak aktywiści zablokowali największy na świecie port węglowy, który znajduje się w Australii. Dwudniowa blokada skończyła się aresztem dla 109 osób.
W ciągu kilkunastu najbliższych lat rentowność bloków węglowych wygaśnie. Surowca tego można by jeszcze używać w produkcji prądu i ciepła, o ile doszłoby do wydzielenia go z firm energetycznych.
Choć ceny surowca dla odbiorców indywidualnych znacząco spadły, to te płacone przez producentów energii elektrycznej wciąż biją rekordy.
Węgiel może... wrócić do kopalni. To efekt działania technologii magazynowania CO2, procesu za którego certyfikację zabiera się Unia Europejska.
Urzędujący jeszcze rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o zawieszeniu spłat przez Polską Grupę Górniczą zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do 31 grudnia 2025 roku. Wszystko przez trwający wciąż proces notyfikacji pomocy publicznej w Brukseli.
Polska energetyka w niedalekiej przyszłości nie będzie oparta na węglu zarówno z powodów klimatycznych, jak i ekonomicznych. Najtańszy dla niej scenariusz to duży udział odnawialnych źródeł energii – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Energetyczny koncern DTEK najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa kupił w Polsce dodatkowe 70 tysięcy ton węgla energetycznego. Łącznie tej zimy trafi do naszego sąsiada 280 tysięcy ton z polskich kopalń.
W Japonii liczba ataków niedźwiedzi przekroczyła w 2023 roku po raz pierwszy 200, a eksperci alarmują, że do ataków takich może dochodzić też zimą.
Cena złota sięgnęła w poniedziałek nad ranem rekordowo wysokiego poziomu. Za uncję kruszcu płacono 2111,39 dol.
Przepisy nie zabraniają wykorzystywania w jednoosobowej firmie dwóch samochodów - wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję przeciw Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejne pakiety pomocy wojskowej od partnerów Ukrainy.
Po Ukrainie i Bułgarii teraz Kazachstan ogłosił podwyżkę opłaty za tranzyt rurociągiem, którym rosyjska ropa dociera do Chin. Rosjanie zapłacą Kazachom o blisko jedną czwartą więcej.
W ostatnich latach PiS dążył do tego, żeby w pełni skontrolować wymiar sprawiedliwości (…) Ludzie mają poczucie, że to jest prokuratura władzy, dlatego musimy odbudować zaufanie do wymiaru sprawiedliwości - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Dariusz Joński, Inicjatywa Polska.
W czasie, gdy prezes NBP jest krytykowany za naruszenie niezależności banku centralnego od rządu, zatrudnienie znajdują tam kolejni politycy PiS.
Cena Bitcoina osiągnęła w niedzielę 40 000 dolarów po raz pierwszy od początku maja 2022 r., podczas gdy Ethereum wzrosła powyżej 2200 dolarów na fali szerszego wzrostu na rynkach kryptowalut.
Firma analizująca rynek turystyczny, przyjrzała się bliżej cenom noclegów w hotelach, które prowadzą politykę zrównoważonego rozwoju i porównała z tymi, które takich praktyk nie stosują. Potwierdziło się, że certyfikaty pozwalają zarobić więcej, średnio o 5 procent.
Naukowcy z bostońskiego MIT opracowali nowatorskie urządzenie z segmentu wearables (technologie ubieralne), które ma pomóc kobietom z grupy wysokiego ryzyka raka piersi.
Z początkiem nowego tygodnia złoty lekko traci względem większości najważniejszych walut oddając część zysków z zeszłotygodniowego rajdu..
Przywódca Korei Północnej wezwał kobiety do podjęcia działań, które mają przeciwdziałać spadającej liczbie urodzeń w kraju.
Polski bank centralny zwraca się o pomoc do EBC w sporze z Donaldem Tuskiem. Przyszły premier wezwał do usunięcia szefa NBP. Bank centralny stał się „bezpieczna przystanią” dla wielu polityków PiS.
Platforma streamingowa zmniejszy liczbę zatrudnionych o około 17 proc., próbując obniżyć koszty w obliczu dramatycznie wolniejszego wzrostu gospodarczego.
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić szybko wyrównania sędziom.
Projekty poselskie są początkiem rozmowy dotyczącej tego jak ma wyglądać ostateczny kształt tego prawa. Dziś to nie jest projekt rządowy - mówił w rozmowie z TVN24 poseł PSL, Dariusz Klimczak, kandydat na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska, pytany o projekt ustawy dotyczącej mrożenia cen energii, nad którą pracowały KO i Polska 2050.
Uczestników sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano czym rząd Donalda Tuska powinien zająć się w pierwszej kolejności po tym, gdy zostanie powołany.
Ustawodawca nie może nakładać na firmy obowiązków niemożliwych do spełnienia.
Polska domaga się od KE oceny skutków umowy transportowej z Ukrainą i proponuje otwarcie dodatkowego przejścia granicznego dla pustych samochodów ciężarowych.
Taki skutek będzie miało przyjęcie w niezmienionym kształcie projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, która zakłada też korekty w reformie planistycznej.
Decyzje o Unii, Ukrainie i Rosji Niemcy będą ściśle uzgadniać z Polską – zapowiada ambasador RFN Viktor Elbling w pierwszym wywiadzie udzielonym polskim mediom od objęcia przez niego misji w Warszawie w lipcu.
Andrzej Duda wsparł Mateusza Morawieckiego w wydłużaniu oddania władzy. Komisja ds. rosyjskich wpływów i spór o wiatraki pokazują, że celem tej operacji było uderzenie w Donalda Tuska i nową koalicję. Beneficjentem sytuacji okazał się Szymon Hołownia
Upolitycznienie NBP przez Adama Glapińskiego jak na dłoni widać w składzie doradców szefa banku centralnego. Nic dziwnego, że nie chciano podać ich nazwisk.
Dotarliśmy do listy doradców prezesa Glapińskiego. Jednym z nich jest polityk PiS Wojciech Jasiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas