Zerwane rozmowy w Kompanii Węglowej

Fiaskiem zakończyły się czwartkowe rozmowy zarządu Kompanii Węglowej ze związkami zawodowymi na temat wypłaty 14. pensji w ratach. Negocjacje zostały zerwane przez związki.

Publikacja: 11.02.2016 13:52

Fiaskiem zakończyły się czwartkowe rozmowy zarządu Kompanii Węglowej ze związkami zawodowymi na tema

Fiaskiem zakończyły się czwartkowe rozmowy zarządu Kompanii Węglowej ze związkami zawodowymi na temat wypłaty 14. pensji w ratach.

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Matuszyński Krzysztof Matuszyński

Zarząd węglowej spółki pierwotnie proponował rozłożenie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia, tzw. czternastej pensji, na trzy raty. Ostatecznie zaproponował wypłatę w dwóch częściach. Pierwszą ratę w wysokości 30 proc. należnego wynagrodzenia górnicy mieliby otrzymać 15 lutego. Pozostałą cześć dopiero 30 czerwca. Na to nie zgodzili się związkowcy.

Dzień wcześniej zarząd poszedł na rękę stronie społecznej i wycofał swoją decyzję o wypowiedzeniu porozumienia gwarantującego załodze warunki zatrudnienia przez rok po przeniesieniu kompanijnych kopalń do nowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej. Ta uległość nie spowodowała jednak, że rozmowy w sprawie tegorocznych wynagrodzeń będą łatwiejsze.

– Postawa związków zawodowych jest dla nas niezrozumiała z uwagi na bardzo trudną sytuację finansową Kompanii Węglowej oraz fakt, że zarząd KW wyszedł naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej i w dniu 10 lutego wycofał się z wypowiedzenia porozumienia z dnia 17 lipca 2015 – komentuje Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii Węglowej.

Dodał, że w związku z tym zarząd Kompanii samodzielnie podejmie decyzję o wypłacie dla pracowników 14 pensji w dwóch ratach.

– Konieczne będzie prowadzenie rozmów ze stroną społeczną w sprawie nadal trudnej sytuacji finansowej Kompanii Węglowej, kosztów pracy, szczególnie w aspekcie pozyskania inwestorów dla Polskiej Grupy Górniczej – dodał Głogowski.

Związkowcy nieoficjalnie tłumaczą, że zerwali rozmowy, bo zarząd spółki chce drastycznie ściąć tegoroczne wynagrodzenia załogi. A na to nie ma ich zgody.

Węgiel
Rząd dosypie do górniczych odejść. Wcześniejszego zamykania kopalń nie będzie
Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku