Polska – węglowa nadzieja Rosji

Węgiel na hałdach/Bloomberg

W portach Murmańska i St. Petersburga budowane są nowe eksportowe terminale węglowe. Kreml nie wierzy, by kraje Unii, szczególnie Polska, szybko zrezygnowały z zakupów rosyjskiego węgla.

 


Rosja jest największym eksporterem węgla na rynek europejski. I takim chce pozostać przez kolejną dekadę. W 2018 r ponad połowa rosyjskiego eksportu węgla (ponad 132 mln ton) drogą morską i koleją dotarło do Europy – krajów Unii, na Ukrainę i do Turcji.


Doświadczenie ostatnich lat pokazało, że import taniego rosyjskiego węgla rósł. Szczególnie dużo kupują Niemcy, którzy za dwa lata zamkną swoje wszystkie elektrownie atomowe i zwiększają inwestycje w OZE. Jednocześnie w ciągu pięciu ostatnich lat Niemcy zwiększyli o 40 proc. import węgla z Rosji. W 2018 r kupili 17,64 mln ton na 66 mln ton zużytych w całym roku.


Dlatego Rosjanie nie wierzą w zapowiedzi rezygnacji z węgla w Unii i inwestują w nowe terminale eksportowe pod St. Petersburgiem i Murmańskiem; modernizują istniejący w Ust-Łudze, a w Wysocku  gdzie jest już jeden terminal, planowany jest drugi – dowiedziała się Deutsche Welle.


Tymczasem w 2022 r Wielka Brytania zamknie od razu swoich 7 elektrowni węglowych, a ostatnia zakończy pracę w 2025 r. W tym samym roku węgiel zniknie też z Włoch. Francja  zamknie do 2023 r kilka ostatnich niedużych elektrowni opalanych węglem. Od 2022 r bez węgla będzie energetyka Szwecji, Austrii od 2025 r, Finlandii od 2029 r a Holandii od 2030 r (pierwsza z pozostałych pięciu zostanie zamknięta za dwa lata).

Coal mined from an open pit coal mine is seen stored in Russia. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg


Wciąż jednak na mapie Unii są państwa, które nawet nie zaplanowały daty odejścia od węgla. Największe z nich to Polska, która w 2018 r zużyła 50,5 mln ton – o 1,5 proc. więcej rok do roku. Od węgla nie planują też odejść Bałkany, Czechy, Hiszpania – choć tam popyt jest dużo niższy anieli u nas . W Hiszpanii jest to 11 mln ton rocznie i spada.


Cała Europa importowała w minionym roku 149,6 mln ton węgla (dane BP). Jest to o 4,6 proc. więcej w ujęciu rocznym. Największy wpływ na to ma większe zapotrzebowanie w Polsce i Turcji. W ciągu dekady (2007-2017) popyt Europy na węgiel zwiększył się o 16,5 proc., pomimo wysiłków Brukseli i przepisów mających ograniczać szkodliwe emisje.


Import węgla na całym świecie rośnie z roku na rok. W 2018 wyniósł 559 mln ton, z czego 25,5 proc. przypadło na Indie. Rosjanie nie muszą się więc martwić, że zabraknie chętnych na zabójczy dla klimatu surowiec. Polska, Indie, Chiny, Pakistan, Turcja, nawet tak wyczulona na środowisko Nowa Zelandia – wszystkie te kraje z roku na rok zużywają więcej węgla.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trudne porozumienie producentów ropy

Dla większości krajów wzrost cen do 50 dol. za baryłkę byłby już satysfakcjonujący, bo ...

Wytworzyć energię to nie sztuka, trudniej ją zmagazynować

Kto rozwiąże problem magazynowania energii na skalę przemysłową, ten wygra. Fajnie, gdyby był to ...

Wielkie zyski z azerskiej ropy

W ciągu 15 lat Azerbejdżan zarobił na największym swoim projekcie naftowym blisko 120 miliardów ...

Państwowe spółki bez własnych złóż

Rafinerie pozbawione wydobycia będą podatne na wahania cen ropy. Odczują to w wynikach – ...

Bruksela przeciw planom Gazpromu

Komisja Europejska po raz pierwszy oficjalnie oświadczyła, że jest przeciw każdemu projektowi Gazpromu skierowanemu ...

Bruksela ulegnie Gazpromowi?

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z rosyjskim koncernem gazowym o kompromisowym zakończeniu dochodzenia antymonopolowego. O ...