Import węgla nakręca porty

Bloomberg News

Polskie porty z szansami na kolejny rekordowy rok w przeładunkach. Nowe inwestycje mają zwiększyć ich konkurencyjność i zapewnić dalsze zwyżki.

Pierwszy kwartał przyniósł kolejny wzrost przeładunków w polskich portach. To dobry prognostyk na cały 2018 r., który dla Gdańska, Gdyni i zespołu portowego Szczecin-Świnoujście może okazać się kolejnym z rzędu rekordowym. To też dobra perspektywa na kolejne lata ze względu na skalę prowadzonych w portach inwestycji, nakierowanych na zwiększenie możliwości przeładunkowych.

W górę poszybowały zwłaszcza wyniki Portu Gdańsk. – Mamy za sobą historyczny I kwartał – stwierdza Agata Kupracz, rzeczniczka portu.
Dynamika wzrostu w ujęciu rocznym sięgnęła 44 proc. To w dużym stopniu zasługa marca, który zakończył się wyjątkowo: przeładowano ponad 4,65 mln ton. To o 63,6 proc. więcej niż w marcu ub. roku. W rezultacie od stycznia przez gdański port przeszło ponad 12,7 mln ton towarów.

– Takiego wyniku gdański port jeszcze nigdy nie osiągnął. To pozwala wierzyć, że cały rok będzie wyjątkowo udany – zapowiada Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Węgiel mocno w górę

Rekordowe zwyżki przyniosły przeładunki paliw (o 41 proc. r./r.), węgla (o 154 proc.) i drobnicy. Tej ostatniej przetransportowano prawie 5,5 mln ton, o blisko połowę więcej niż w I kwartale rok wcześniej. O 47 proc., do 480 tys. sztuk, podskoczyła liczba przechodzących przez port kontenerów (licząc standardowe kontenery, 20-stopowe).
W porcie przybyło także przeładowywanych samochodów: od stycznia do marca 23,5 tys. sztuk, co w porównaniu z I kwartałem sprzed roku daje wzrost 80-procentowy.
W Gdyni przeładunki wzrosły łącznie o 5 proc., do ponad 5,3 mln ton. Tu też w górę poszybowały węgiel i koks – o 68 proc., ale jeszcze wyżej drewno – przeszło dziesięciokrotnie.

– Rok 2018 zapowiada nam się pod znakiem rekordowych przeładunków – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
W zespole portów Szczecin-Świnoujście przeładunki wzrosły o 6,2 proc. Najwięcej w przypadku węgla – o 33 proc., a także rudy – o 25 proc.

Ta ostatnia ma być szczególnie wrażliwa na sytuację gospodarczą: – Od minionego roku mamy duże zwyżki w tej grupie towarowej, co oznacza, iż gospodarka krajowa jest mocno rozpędzona, stąd zapotrzebowanie na ten surowiec – wyjaśnia Monika Woźniak-Lewandowska, specjalista działu marketingu i komunikacji w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Więcej przeładowano także drobnicy, spadek przyniosły zboża. W sumie przez oba porty przeszło 6,8 mln ton towarów. W całym 2018 roku będzie to 25 mln ton.

Nowe terminale

W tym roku i kolejnych latach zarówno porty w Gdańsku i Gdyni, jak również w Szczecinie i Świnoujściu będą inwestować w zwiększenie zdolności przeładunkowych.
Gdańsk poszerzy dotychczasową skalę robót o pogłębienie toru wodnego i rozbudowę nabrzeży.

W Porcie Zewnętrznym będzie rozbudowywana sieć dróg i torów kolejowych. W sumie tegoroczne inwestycje pochłoną ok. 170 mln zł.
W Gdyni jednym z najważniejszych przedsięwzięć będzie budowa nowego terminala promowego. Rozbudowywane będą m.in. stanowiska do przeładunków paliw. Inwestycja ma być ukończona w połowie przyszłego roku.

Z kolei w zespole portowym Szczecin-Świnoujście do najważniejszych inwestycji należeć będzie pogłębienie toru wodnego Świnoujście–Szczecin. W samym Świnoujściu zaplanowano m.in. przystosowanie Terminalu Promowego do obsługi transportu intermodalnego i budowę w porcie zewnętrznym stanowiska dla statków transportujących LNG. W najbliższych latach inwestycje w poprawę i rozwój infrastruktury mają sięgnąć 1,5 mld zł.
Zarobią na pasażerach

Portowe inwestycje mają nie tylko poprawić zdolności przeładunkowe, ale też zwiększyć atrakcyjność portów dla kontrahentów. Przykładowo Gdynia chce być w regionie liderem usług promowych, a nowy terminal ma umożliwić rozwój Autostrady Morskiej Gdynia–Karlskrona.

Z kolei Gdańsk inwestuje w obsługę ruchu turystycznego, który w ub.r. przyniósł mu przeszło 1 mln zł przychodów. W tym roku do portu wpłyną 74 statki wycieczkowe – najwięcej w historii. A kolejny wzrost liczby obsługiwanych pasażerów ma przynieść m.in. wprowadzenie przez Polską Żeglugę Bałtycką drugiego promu na linii Gdańsk–Nynashamn.

Obok inwestycji samych portów kluczowa dla ich rozwoju będzie rozbudowa połączeń drogowych i kolejowych, które wciąż nie zapewniają optymalnych warunków transportowych.
Gdańsk planuje wydać na ulepszenie infrastruktury prawie 29 mln euro. Jeszcze większych nakładów wymaga usprawnienie dojazdu do portu w Gdyni. A ponad 600 mln zł ma wydać kolej na poprawienie dojazdu do portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG zmienia strukturę importu gazu

W ubiegłym roku koncern mocno zwiększył ilości LNG sprowadzanego drogą morską i ograniczył wolumen ...

#RZECZoBIZNESIE: Sergyi Skrypka: Ropociąg Odessa-Brody ciągle w planach

Na podjęcie szybkich decyzji w tej kwestii nie możemy liczyć – mówi Sergyi Skrypka, ...

Jerzy Buzek: Europa potrzebuje amerykańskiego gazu

Mamy ze Stanami Zjednoczonymi wspólne interesy i powinniśmy je utrzymywać – przekonuje były premier ...

Jest zgoda na IPO Aramco

Saudyjski regulator rynków finansowych wydał zgodę na przeprowadzenie IPO państwowego koncernu naftowego Aramco. Oferta ...

Rosjanie w Indiach, Hindusi w Rosji

Rosneft kupił połowę zakładów petrochemicznych w Indiach, a hinduski koncern ONGC dokupił udziałów w ...

Ropa wkrótce po 80 dolarów?

Taki scenariusz kreślą analitycy Citigroup. Jak wskazują, wpływ na to będą miały głównie zawirowania ...