Nikt nie kupi ropy z Iranu, surowiec drożeje

Oil tanker/Bloomberg

Biały Dom wprowadzi bezwzględny zakaz importu irańskiej ropy. Ma zacząć obowiązywać od 2 maja. Ropa już poważnie drożeje.

Dziś (poniedziałek) o decyzji poinformuje Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, dowiedział się Washington Port. To oznacza, że taką możliwość utraci osiem państw, które dotąd jeszcze importowały surowiec z Iranu, nie narażając się na sankcje. W poniedziałek ceny ropy podskoczyły na giełdach o 3 proc.. Marka Brent przekroczyła 74 dol. za baryłkę.

An Iranian national flag flies at the Persian Gulf Star Co. (PGSPC) gas condensate refinery in Bandar Abbas, Iran/Bloomberg

W 2018 r Amerykanie wycofali się z porozumienia jądrowego z Iranem i wprowadzili sankcje na import ropy z tego kraju. Powinni je przestrzegać wszyscy, którzy chcą prowadzić interesy na rynku USA. Biały Dom zgodził się wyłączyć na pół roku spod embarga osiem państw – Chiny, Indie, Japonię, Koreę Płd., Tajwan, Turcję, Włochy i Grecję. Okres wyłączenia kończy się z końcem kwietnia. I chodź ósemka liczyła na przedłużenie ulgi, to Biały Dom nie chce o tym słyszeć. – Absolutny zakaz importu to wydarzenie oczekiwane przez rynek. Tym niemniej jest kluczowe dla dalszego wzrostu cen ropy, ponieważ spadek dostaw z Wenezueli stał się już faktem, a potencjał dalszego ograniczenia wydobycia przez sygnatariuszy OPEC+ jest coraz mniejszy – zwraca uwagę Wadim Krawczuk analityk z firmy konsultingowej Solid dla agencji Prime.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie wyrzucają kupców ropy z Iranu

Inny ekspert -Aleksandr Sidorow z Vales Capital szacuje, że zakaz importu dla wszystkich oznacza, że deficyt ropy na rynku zwiększy się nawet 2-3 razy co gwałtownie podniesie ceny. Obecnie deficyt wynosi ok. 800 tys baryłek dziennie. – W związku z decyzją USA, cena ropy wzrośnie o średnio 10 dol. na baryłce – dodaje analityk. Takiemu rozwojowi sytuacji może przeciwdziałać nieprzedłużanie porozumienia OPEC+ na drugą połowę roku. Rosja już nie raz informowała, by nie przedłużać OPEC+. Wtedy ceny znów spadną poniżej 70 dol/baryłka.

U.S. President Donald Trump displays a signed Presidential Memorandum after speaking during an announcement in the Diplomatic Room of the White House in Washington, D.C., U.S., on Tuesday, May 8, 2018. Trump said the U.S. will withdraw from the landmark 2015 accord to curb Iran’s nuclear program and that he would reinstate financial sanctions on the Islamic Republic, casting the Mideast into a new period of uncertainty. Photographer: Al Drago/Bloomberg

CZYTAJ TAKŻEIran w stanie oblężenia

Eksperci spodziewają się, że w drugiej połowie roku ropa potanieje do 55 dol./baryłka. Dlaczego? Bo gospodarka świata zwolni, a więc spadnie popyt na ropę, a podaż wzrośnie dzięki wciąż rosnącej produkcji ropy łupkowej w USA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Węgiel najdroższym paliwem świata

Węgiel, który do tej pory uważany był za jedno z najtańszych źródeł pozyskiwania energii, ...

Rosneft tnie zatrudnienie

Koncern zwolni 20 proc. pracowników swojej centrali. To pochodna malejących wpływów z ropy. Jak ...

Premier Morawiecki: będziemy walczyć ze smogiem, to nasz priorytet

Walka o czyste powietrze jest priorytetem rządu – zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz ...

Ceny gazu mogą wzrosnąć

Wszystkie firmy importujące błękitne paliwo do Polski będą musiały tworzyć zapasy. To spowoduje wzrost ...

Bruksela: Polska nie musi notyfikować ustawy o energii

– Jeżeli Polska oceni, że nowa ustawa nie wiąże się z pomocą państwa, wówczas ...

Kto najwięcej straci na Nord Stream 2?

Do 3 procent PKB może stracić Ukraina w wyniku rozbudowy przez Gazprom gazociągu na ...