Amerykanie wyrzucają kupców ropy z Iranu

A crew man stands on the deck of the crude oil tanker 'Devon' as it sails through the Persian Gulf towards Kharq Island oil terminal to transport crude oil to export markets in the Persian Gulf, Iran, on Friday, March 23, 2018. Geopolitical risk is creeping back into the crude oil market. Photographer: Ali Mohammadi/Bloomberg

Z powodu amerykańskich sankcji 23 kraje zrezygnowały z zakupów irańskiej ropy. Teheran stracił na tym 10 mld dol. dochodów.

 

Amerykanie przedstawili swoje dane o skuteczności działania sankcji Białego Domu wobec Iranu. Sankcje obowiązują od 5 listopada 2018 r. – Dwadzieścia trzy kraje-importerzy zmniejszyły zakupy irańskiej ropy do zera. Pozbawiło to reżim (irański-red) 10 miliardów dolarów dochodów – mówił podczas briefingu Brian Hook specjalny przedstawiciel USA ds Iranu.

An Iranian national flag flies above the new Phase 3 facility at the Persian Gulf Star Co. (PGSPC) gas condensate refinery in Bandar Abbas, Iran/Bloomberg

Urzędnik dodał, że wskutek spadku zamówień, wydobycie ropy w Iranie zmniejszyło się od maja 2018 r o 1,5 mln baryłek dziennie. Z rynku wycofało się ponad 100 dużych firm. To wszystko wynik „bezprecedensowych” działań strony amerykańskiej. – Nasi dyplomaci odwiedzili ponad 50 państw, aby opowiedzieć o naszej polityce i uprzedzić o niebezpieczeństwach i ryzykach związanych z biznesem z Iranem – mówił Hook. Poinformował, że na czarnej liście Białego Domu podmiotów, które złamały amerykańskie restrykcje i dalej handlują z Iranem jest ponad 950 firm, ponad 70 instytucji finansowych i 75 tankowców.

CZYTAJ TAKŻE: Iran w stanie oblężenia

Półroczny okres wyłączenia spod sankcji ośmiu państw-importerów ropy z Iranu kończy się 5 maja. Na liście jest osiem państw: Chiny, Indie, Włochy, Turcja, Japonia, Korea Płd., Grecja i Tajwan. Amerykanie nie chcą przedłużać wyłączenia. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie do maja. – Nie oczekujemy przyznania jakichkolwiek wyłączeń w naszej kampanii maksymalnego nacisku – mówił Hook. Przed wycofaniem się USA z porozumienia w sprawie programu jądrowego, Iran osiągnął wysoki poziom eksportu – 2,66 mln baryłek dziennie przy wydobyciu 4,1 mln baryłek dziennie. Irańska ropa jest konkurencyjna, bo ma parametry zbliżone do rosyjskiej więc chętnie sięgają po nią odbiorcy także w Europie – głównym rynku rosyjskiego eksportu. Do tego jest tańsza od rosyjskiej.

Oil tanker/Bloomberg

Zgodnie z danymi MFW, eksport ropy dawał 80 proc. wpływów podatkowych do irańskiego budżetu. Władze w Teheranie potajemnie więc szukają używanych tankowców, których armatorzy będą na tyle odważni, by transportować irańską ropę pomimo amerykańskich sankcji. Wcześniej wiadomo było, że Irańczycy negocjują kupno dziesięciu nowych super tankowców w Korei Płd. Rozmowy zostały przerwane po tym, jak Biały Dom wprowadził swoje sankcje wobec Iranu.

CZYTAJ TAKŻE: Sankcje nie zatrzymały ropy z Iranu

Według Reutersa, Iran zwrócił się teraz do Wietnamu o sprzedanie tankowców. Pośredników, którzy pomogliby zrealizować transakcje, Irańczycy szukali w Grecji – kraju dużych armatorów i jednym z najważniejszych centrów zawierania transakcji na używane statki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

EBI kończy z paliwami kopalnymi

Europejski Bank Inwestycyjny ogłosił koniec pożyczek dla paliw kopalnych i wielki program finansowania ochrony ...

Rosyjski atom poleci w kosmos

Gotowa jest próbna partia atomowego paliwa kosmicznego. Opracował je rosyjski koncern energetyki jądrowej Rosatom. ...

Wyższe wyceny Orlenu i Lotosu

Vestor DM wycenia akcje płockiego koncernu na 96 zł, a gdańskiego na 48 zł. ...

Białoruś nie zapłaci Rosji za gaz

Dług Mińska za otrzymany z Rosji gaz urósł już do 700 mln dolarów. W ...

Huragany spowolniły pompy w USA

Spadło tempo wzrostu produkcji ropy w USA. Eksperci widzą w tym spowolnienie „drugiej rewolucji ...

Wytworzyć energię to nie sztuka, trudniej ją zmagazynować

Kto rozwiąże problem magazynowania energii na skalę przemysłową, ten wygra. Fajnie, gdyby był to ...