Azerski gaz wchodzi do gry

AFP

Gaz z Azerbejdżanu zmieni energetyczną mapę Europy. Azerowie mają w zapasie 2,6 bln m3 gazu. Starczy to Europie na pół wieku.

„Projekt Południowego Korytarza Gazowego rozwija się z powodzeniem. Wartość projektu przekracza 40 mld dolarów. Pozwoli on nam na wydobycie dodatkowych ilości gazu i dostarczanie ich na rynek europejski – zapowiedział dziś w Brukseli Ilcham Alijew prezydent Azerbejdżanu podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego.

„Południowy Korytarz to system gazociągów o łącznej długości 3500 km. To nowa trasa dostaw gazu do Europy z nowego źródła. Jest to równocześnie z polityką bezpieczeństwa energetycznego, polityka energetycznej dywersyfikacji, gdyż gaz z azerskich złóż, to nowy gaz na rynku europejskim. A to oczywiście wpłynie na całą mapę gazową kontynentu— cytuje Alijewa agencja Prime.

Prezydent dodał, że potwierdzone zasoby gazu w Azerbejdżanie to 2,6 bln m3, co starczy Europie na wiele dziesięcioleci. – To Azerbejdżan wyszedł z inicjatywą budowy gazociągów omijających Rosję a Komisja Europejska to poparła także finansowo. Dzięki poparciu i finansowaniu przez europejskie instytucje finansowe realizacja projektu przebiega sprawnie – zapewnił mówca.

Południowy Korytarz jest priorytetem Brukseli. Gaz ze złoża azerskiego Szach Deniz ma przez Gruzję, Turcję i Grecję trafić do Włoch. Inwestycja składa się z trzech gazociągów i ma kosztować ok. 40 mld dol. W skład wchodzą gazociąg południowo-kaukaski (SCP) którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) dotrze do granicy Gruzji i Turcji. Jego budowa ruszyła w czerwcu 2015 r i ma zostać zakończona w 2019 r. Drugi odcinek – gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy. Liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Tu budowa ruszyła w marcu 2015 r i zakończy się także w 2019 r.

I wreszcie gazociąg trans-adriatycki (TAP) to 878 km od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Tutaj inwestycja zakończy się na przełomie 2019/ 2020 r. Wtedy pierwszy gaz azerski popłynie do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Całość może transportować od 16 mld m3 do 32 mld m3 rocznie.

Zainteresowanie azerskim gazem jest duże. Turcja i Włochy zakontraktowały już po 17 mln m3 i 22 mln m3 gazu dziennie, a Grecja i Bułgaria po 10 mln m3. Od 2020 r azerski gaz będzie konkurował z rosyjskim na rynku europejskim. Dziś jest tańszy od rosyjskiego. Jeżeli tak będzie za trzy lata, to Gazprom musi się liczyć ze spadkiem udziału w rynku.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom stracił w oczach inwestorów

Najdroższą publiczną spółką Rosji pozostaje Gazprom, ale jego wartość rynkowa skurczyła się w ciągu ...

Energa z nowym prezesem

Energa SA poinformowała o zmianach w zarządzie spółki. Ma też nowego prezesa, którym został ...

Naftogaz z amerykańską pomocą

Amerykanie przyznali, że aktywnie uczestniczą w reformowaniu największego koncernu Ukrainy – Naftogazu. – To ...

Piotr Zaręba prezesem spółki, która buduje polskie auto na prąd

Rada nadzorcza spółki ElectroMobility Poland powołała nowego prezesa. Został nim Piotr Zaremba, dyrektor zarządzający ...

Niemcy nie chcą elektrowni na gaz

Na największym rynku odbioru rosyjskiego gazu nie będzie nowych elektrowni gazowych. Siemiens redukuje produkcję ...

Surowce dadzą zarobić w 2018 roku?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: TGE jeszcze świętuje Pierwsze tegoroczne sesje ...