Gazprom stawia na hel

Bloomberg

Rosjanie tworzą największy na świecie hub helowy. To potencjalne zagrożenie także dla interesów Polski.

Gazprom przedstawił potencjalnym klientom projekt logistycznego centrum obsługi kontenerów z helem. Centrum ma się stać jednym z największych helowych hubów na świecie, informuje Ministerstwo Gospodarki Rosji.

Inwestycja pochłonie 5,15 mld rubli (90 mln dol.). Hel produkowany ma być w Amurskich Zakładach Przerobu Gazu należących do Gazpromu. Zakłady są dopiero budowane. Mają być gotowe w 2021 r. Hel będzie trafiał do logistycznego centrum, a stamtąd kontenerami – do portów na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Statkami gaz dotrze do odbiorców, głównie w Azji i Oceanii.

Największe światowe zasoby helu znajdują się w Katarze (ok. 10 mld m sześc.), Rosji (9,8 mld m sześc.) i USA (8,5 mld m sześc), a najwięcej produkują Amerykanie. Według wyliczeń Gazpromu, świat potrzebuje rocznie ok. 170–180 mln m sześc. helu.

Głównymi odbiorcami helu są: branża high-tech (producenci nadprzewodników czy światłowodów), przemysł maszynowy (spawalnictwo, urządzenia kriogeniczne), nauka i medycyna (m.in. do rezonansu magnetycznego).

Złoża helu na Ziemi są niewielkie, a zapotrzebowanie na gaz rośnie, rosną więc też ceny. Jeżeli gdzieś można jeszcze znaleźć hel, to są to złoża gazu ziemnego. Tak jest w Polsce. Gaz zaleziono w 16 złożach gazu ziemnego w regionie Zielona Góra – Rawicz – Odolanów. Średnia koncentracja helu wynosi w nich od 0,22 proc. do 0,42 proc.

Nasz kraj jest jedynym eksporterem helu w Unii Europejskiej i jednym z sześciu jego producentów na świecie. W 2012 roku PGNiG wyłożył 27,7 mln zł w zwiększenie o jedną trzecią wydajności instalacji uzyskiwania helu. Polska sprzedaje hel (rocznie od 400 do 600 ton) m.in. do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Turcji czy na Bałkany.

Inwestycje Gazpromu mogą okazać się zagrożeniem dla pozycji naszego kraju na rynku helu. Polskie udowodnione i tzw. wydobywalne zasoby tego gazu wynoszą 29 mln m sześc. Tymczasem po uruchomieniu zakładów nad Amurem, Rosja produkować ma do 60 mln m sześc. helu.

Mogą Ci się również spodobać

Zyski Apatora poniżej prognozy, ale ten rok ma być lepszy

Według prognoz finansowych Apatora na 2016 r., producent liczników ma poprawić w tym roku ...

Total rośnie w siłę w Arktyce

Francuski koncern zwiększa inwestycje w rosyjskiej Arktyce. Podpisał nową umowę z gazowym koncernem Novatek. ...

Styczniowe dane operacyjne PGE gorsze niż rok temu

Polska Grupa Energetyczna podała szacunkowe dane operacyjne i sprzedażowe za styczeń 2016 roku. Zgodnie ...

JSW szuka wsparcia u premiera Morawieckiego

Prezentacja przez Jastrzębską Spółkę Węglową planów rozwojowych w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w momencie, gdy ...

PFE FIZAN chce przejąć Energię dla Firm

Polski Fundusz Energetyczny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i ...

Afera „Przyjaźni”: zdumiewające ustalenia śledztwa

Brudną ropę do naftociągu zaopatrującego pół Europy oddawały rosyjskie firmy działające…nielegalnie. Miejsce wrzutu brudnego surowca ...