Gazprom stawia na hel

Bloomberg

Rosjanie tworzą największy na świecie hub helowy. To potencjalne zagrożenie także dla interesów Polski.

Gazprom przedstawił potencjalnym klientom projekt logistycznego centrum obsługi kontenerów z helem. Centrum ma się stać jednym z największych helowych hubów na świecie, informuje Ministerstwo Gospodarki Rosji.

Inwestycja pochłonie 5,15 mld rubli (90 mln dol.). Hel produkowany ma być w Amurskich Zakładach Przerobu Gazu należących do Gazpromu. Zakłady są dopiero budowane. Mają być gotowe w 2021 r. Hel będzie trafiał do logistycznego centrum, a stamtąd kontenerami – do portów na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Statkami gaz dotrze do odbiorców, głównie w Azji i Oceanii.

Największe światowe zasoby helu znajdują się w Katarze (ok. 10 mld m sześc.), Rosji (9,8 mld m sześc.) i USA (8,5 mld m sześc), a najwięcej produkują Amerykanie. Według wyliczeń Gazpromu, świat potrzebuje rocznie ok. 170–180 mln m sześc. helu.

Głównymi odbiorcami helu są: branża high-tech (producenci nadprzewodników czy światłowodów), przemysł maszynowy (spawalnictwo, urządzenia kriogeniczne), nauka i medycyna (m.in. do rezonansu magnetycznego).

Złoża helu na Ziemi są niewielkie, a zapotrzebowanie na gaz rośnie, rosną więc też ceny. Jeżeli gdzieś można jeszcze znaleźć hel, to są to złoża gazu ziemnego. Tak jest w Polsce. Gaz zaleziono w 16 złożach gazu ziemnego w regionie Zielona Góra – Rawicz – Odolanów. Średnia koncentracja helu wynosi w nich od 0,22 proc. do 0,42 proc.

Nasz kraj jest jedynym eksporterem helu w Unii Europejskiej i jednym z sześciu jego producentów na świecie. W 2012 roku PGNiG wyłożył 27,7 mln zł w zwiększenie o jedną trzecią wydajności instalacji uzyskiwania helu. Polska sprzedaje hel (rocznie od 400 do 600 ton) m.in. do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Turcji czy na Bałkany.

Inwestycje Gazpromu mogą okazać się zagrożeniem dla pozycji naszego kraju na rynku helu. Polskie udowodnione i tzw. wydobywalne zasoby tego gazu wynoszą 29 mln m sześc. Tymczasem po uruchomieniu zakładów nad Amurem, Rosja produkować ma do 60 mln m sześc. helu.

Mogą Ci się również spodobać

OPEC nie zwalnia tempa pracy pomp

Pomimo zapowiadanego zamrożenia wydobycia ropy naftowej kartel zwiększył je we wrześniu do rekordowego poziomu. ...

Paryski szczyt wyznaczy nam politykę?

Polityka Energetyczna Polski powinna uwzględniać unijne plany ochrony klimatu i budowy wspólnego rynku energii, ...

Ostra walka o odbiorców prądu

Październik był w tym roku wyjątkowo udany, jeśli chodzi o liczbę zmian sprzedawcy energii ...

Wysokie zarobki blokują przedłużenie kontraktu

Rząd Ukrainy nie przedłuży kontraktu z obecnym prezesem Naftogazu. Premier nie zgadza się na ...

Coraz ważniejsi prosumenci

W Polsce szukamy firm, dzięki którym poszerzymy ofertę o nowe produkty. I nie planujemy ...

Ostatnie miesiące były trudne dla Orlenu

Wyniki koncernu oczyszczone ze zdarzeń jednorazowych były słabsze od oczekiwanych. To konsekwencja niesprzyjającego otoczenia ...