Gazprom stawia na hel

Bloomberg

Rosjanie tworzą największy na świecie hub helowy. To potencjalne zagrożenie także dla interesów Polski.

Gazprom przedstawił potencjalnym klientom projekt logistycznego centrum obsługi kontenerów z helem. Centrum ma się stać jednym z największych helowych hubów na świecie, informuje Ministerstwo Gospodarki Rosji.

Inwestycja pochłonie 5,15 mld rubli (90 mln dol.). Hel produkowany ma być w Amurskich Zakładach Przerobu Gazu należących do Gazpromu. Zakłady są dopiero budowane. Mają być gotowe w 2021 r. Hel będzie trafiał do logistycznego centrum, a stamtąd kontenerami – do portów na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Statkami gaz dotrze do odbiorców, głównie w Azji i Oceanii.

Największe światowe zasoby helu znajdują się w Katarze (ok. 10 mld m sześc.), Rosji (9,8 mld m sześc.) i USA (8,5 mld m sześc), a najwięcej produkują Amerykanie. Według wyliczeń Gazpromu, świat potrzebuje rocznie ok. 170–180 mln m sześc. helu.

Głównymi odbiorcami helu są: branża high-tech (producenci nadprzewodników czy światłowodów), przemysł maszynowy (spawalnictwo, urządzenia kriogeniczne), nauka i medycyna (m.in. do rezonansu magnetycznego).

Złoża helu na Ziemi są niewielkie, a zapotrzebowanie na gaz rośnie, rosną więc też ceny. Jeżeli gdzieś można jeszcze znaleźć hel, to są to złoża gazu ziemnego. Tak jest w Polsce. Gaz zaleziono w 16 złożach gazu ziemnego w regionie Zielona Góra – Rawicz – Odolanów. Średnia koncentracja helu wynosi w nich od 0,22 proc. do 0,42 proc.

Nasz kraj jest jedynym eksporterem helu w Unii Europejskiej i jednym z sześciu jego producentów na świecie. W 2012 roku PGNiG wyłożył 27,7 mln zł w zwiększenie o jedną trzecią wydajności instalacji uzyskiwania helu. Polska sprzedaje hel (rocznie od 400 do 600 ton) m.in. do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Turcji czy na Bałkany.

Inwestycje Gazpromu mogą okazać się zagrożeniem dla pozycji naszego kraju na rynku helu. Polskie udowodnione i tzw. wydobywalne zasoby tego gazu wynoszą 29 mln m sześc. Tymczasem po uruchomieniu zakładów nad Amurem, Rosja produkować ma do 60 mln m sześc. helu.

Mogą Ci się również spodobać

Polak bardzo przepłaca za prąd

W 30 krajach Europy prąd jest bardziej dostępny aniżeli w Polsce. Liderują kraje stawiające ...

Skarb Państwa szykuje zmiany w radzie Orlenu

Zwołane na 24 stycznia 2017 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) PKN Orlen, które ma ...

Rosjanie zbudują elektrownię atomową w kolejnym kraju

Kolejny kraj dołączy do grona posiadaczy siłowni jądrowych. Elektrownię w Uzbekistanie zbuduje za rosyjskie ...

Pod koniec roku łupki mogą powrócić do gry

Po raz pierwszy amerykańskie koncerny zmniejszają wydobycie ropy z pokładów łupkowych. Producenci takiej ropy ...

Amerykański gaz płynie do Europy

Amerykański gazowiec z 98 tysiącami ton skroplonego gazu wypłynął z Luizjany do Europy. Odbiorcą ...

PGE: 1 marca walne zgromadzenie spółki

Na 1 marca na godz. 12 zarząd PGE zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki – ...