Tajemnicze uszkodzenie gazociągu z Polski

Bloomberg

Ukraina wstrzymała import gazu z Polski z powodu rozhermetyzowania gazociągu na swoim terenie. Przyczyny awarii są niejasne.

W obwodzie lwowskim doszło w piątek do rozszczelnienia gazociągu, którym gaz z terenu Polski płynął na Ukrainę.

– Nad wyjaśnieniem przyczyny rozhermetyzowania gazociągu pracuje specjalna komisja – poinformował Maksim Bielawski rzecznik Ukrtransgazu – operatora ukraińskich magistrali gazowych. Jego zdaniem najprawdopodobniej przyczyną jest stan techniczny rury.

Ukraińskie gazociągi są stare (budowane jeszcze w czasach ZSRR) i wiele z nich wymaga modernizacji. Rzecznik uspokoił, że awaria nie spowodowała ofiar w ludziach, a gaz, których z Polski nie płynie można szybko uzupełnić zwiększając import z Węgier i Słowacji.

W ostatnich dniach Ukraina sprowadzała z zagranicy 45,4 mln m3 gazu na dobę. Przy czym z Polski było to 9,2 proc., z Węgier 5,7 proc. a ze Słowacji – 85 proc.

Swobodne moce przesyłowe z Węgier i Słowacji wynoszą ok. 20 mln m3 na dobę. To wystarcza w zupełności, bowiem z Polski import wynosił 4 mln m3 na dobę. Ukraina kupuje gaz od unijnych dostawców i gromadzi go na zimę w podziemnych zbiornikach. Ma go już tam ponad 14 mld m3. Z Rosji Kijów przestał importować gaz 25 listopada 2015 r. Do 2020 chce w ogóle zaprzestać importu gazu ziemnego. Awaria gazociągu z Polski ma być naprawiona do poniedziałku.

Mogą Ci się również spodobać

Niepewna wygrana Ukrainy z Rosją

Zapadł wstępny wyrok w sporze Naftogazu z rosyjskim potentatem. Międzynarodowy arbitraż w Sztokholmie wydał ...

PGG: Związkowcy odrzucili propozycję zarządu

Związki zawodowe, działające w Polskiej Grupie Górniczej, odrzuciły propozycję zarządu spółki zakładającą obniżenie wymiaru ...

Blisko 21 mld zł na inwestycje Energi do 2025 r.

Inwestycje planowane przez Energę do 2025 r. pochłoną 20,6 mld zł. Spółka przewiduje poszukiwanie ...

Zgoda UOKiK na wejście PFR do Jaworzna

PFR ma zgodę urzędu antymonopolowego na finansowanie Jaworzna Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ...

PGE nie pali się do biomasy

Nowy blok w lubelskiej elektrociepłowni ma zgodę środowiskową, ale nie wiadomo, czy koncern go ...

Wielka przegrana Rosjan w Luksemburgu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił dziś pozew Rosneft oraz pięciu innych rosyjskich  firm państwowych przeciwko ...