Rosjanie chcą przekonać UOKiK do Nord Stream II

Post Image
Post Image

Dziś udziałowcy bałtyckiego gazociągu mają rozmawiać z polskim nadzorcą.

We wtorek pojawią się w Warszawie przedstawiciele Nord Stream II, aby przekonywać polską stronę, że budowa biegnącego na dnie Bałtyku gazociągu z Rosji do Niemiec nie spowoduje ograniczenia konkurencji w regionie.

– Przyjazd zapowiedzieli wszyscy udziałowcy Nord Stream II, łącznie z Gazpromem. Spotkanie będzie miało charakter konsultacji prowadzonych z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – powiedziała „Rzeczpospolitej” prosząca o anonimowość osoba znająca szczegóły dotyczące planowanej wizyty. Zasugerowała, że przyjazd tak szerokiego grona udziałowców Nord Stream II może mieć charakter wywierania na UOKiK nieuprawnionych nacisków.

Urząd do chwili zamknięcia tego numeru „Rzeczpospolitej” nie odpowiedział na nasze pytania, w tym o to, czy delegacja Nord Stream II przyjeżdża z własnej inicjatywy czy na zaproszenie strony polskiej oraz co konkretnie będzie przedmiotem rozmów.

Pod koniec lipca UOKiK przedstawił zastrzeżenia dotyczące koncentracji polegającej na utworzeniu przez sześć firm wspólnego podmiotu odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream II.

„Z ustaleń urzędu wynika, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji” – poinformowało wówczas biuro prasowe UOKiK. „W tej chwili Gazprom ma pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju” – dodało. Wniosek o koncentrację złożyły: rosyjski Gazprom, niemiecki Uniper Global Commodities SE, francuski Engie, szwajcarski OMV Nord Stream II Holding oraz holenderskie Shell Exploration and Production i Wintershall Nederland.

Mogą Ci się również spodobać

Więcej energii elektrycznej trafia do Polski z Ukrainy

W I półroczu Ukraina o 60 proc. zwiększyła eksport prądu do sieci sąsiadów. Za ...

Kokosy znalezione w ropie

Dochody Rosji z eksportu ropy zwiększyły się w tym roku o 29 proc. proc., ...

PGNiG zapowiada dalszą dywersyfikację dostaw gazu

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGNiG zapowiada dalszą dywersyfikację dostaw gazu W ...

Spółki paliwowe mogą nadal drożeć

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Grupa Lotos chce produkować nawet ...

Iskrzenie w Orlenie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Iskrzenie w Orlenie Minister energii nadzorujący ...

Kilkaset tysięcy gospodarstw bez prądu. Są ograniczenia mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) informują, że w wyniku frontu burzowego, który przeszedł nad Polską ...