Ukraina kupi gaz z Polski

Bloomberg

Ukraińcy skończyli remont gazociągu Komarno-Drozdowicze i chcą importować gaz z Polski.

„Od dziś Ukrtransgaz jest gotowy importować na potrzeby Ukrainy gaz z terytorium Polski. Prace remontowe na gazociągu umożliwiającym tzw. rewers surowca (przesył w odwrotnym kierunku, kiedy gaz nie płynie z jedną stronę-red) – poinformował Maksym Bilawski rzecznik Ukrtransgazu w sieci społecznościowej.

Chodzi o gazociąg Komarno-Drozdowicze, który był remontowany od maja. Wymienione zostały wadliwe części i odcinki. W sumie wyremontowano 3,4 km rury do Polski.

– To gwarancja stabilnych dostaw przed sezonem grzewczym i zimą. Mamy już zakończone prace związane z podłączeniem gazociągu do magistrali gazowych (napełnienie gazem) – dodał Bilawski.

Obecnie Ukraina importuje gazu jedynie ze Słowacji – 0,5 mln m3 na dobę. Operator gazociągów Ukrtransgaz (należy do Naftogazu) chce sięgnąć po pieniądze z EBOR i EBI do sfinansowania dużej inwestycji. Chodzi o wyremontowanie i modernizację gazociągu Urengoj-Pomary-Użgorod; potrzeba na to ok. 300 mln euro. Przetargi zostaną tu ogłoszone w trzecim kwartale.

Urktransgaz eksploatuje 12 podziemnych zbiorników gazu, w których w sumie można przechowywać 31 mld m3 gazu czyli najwięcej w Europie.

Mogą Ci się również spodobać

Azerbejdżan dołączy do OPEC

Baku otrzymało zaproszenie do udziału w listopadowej sesji kartelu eksporterów ropy w Wiedniu. Azerowie ...

Znaczące spadki obrotów na TGE w styczniu

W styczniu 2016 roku łączne wolumeny obrotów na wszystkich rynkach Towarowej Giełdy Energii były ...

Chińskie banki na Jamale

Kredyty na 12 mld dolarów z chińskich banków dostanie budowany na półwyspie jamalskim zakład ...

Wielka przegrana Rosjan w Luksemburgu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił dziś pozew Rosneft oraz pięciu innych rosyjskich  firm państwowych przeciwko ...

Gazprom patrzy na nas z kosmosu

Rosyjski koncern zaczął kontrolować swoje obiekty z kosmosu. Wykorzystuje także drony. – Zaczęliśmy stosować ...

Chiny łączą państwowe giganty energetyczne

Chiński rząd zapowiedział w poniedziałek fuzję dwóch potentatów branży energetyczno-węglowej: China Guodian Corporation i ...