Tani gaz dzięki Wielkiej Brytanii

Bloomberg

Po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii, potanieją wszystkie surowce energetyczne w tym drożejący ostatnio szybko gaz.

Eksperci firmy HEG działającej na rynku gazu ziemnego w Polsce, spodziewają się dynamicznych spadków cen wszystkich surowców, w tym błękitnego paliwa. Przypominają, że od 17 czerwca br. najważniejsze surowce energetyczne, takie jak ropa, gaz ziemny oraz węgiel drożały. Było to związane z optymizmem inwestorów oczekujących pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Gaz ziemny podrożał w tym okresie o ok. 12 proc. co było jednym z najszybszych wzrostów obserwowanych w przeciągu ostatnich kilku lat. Zdaniem ekspertów HEG na tak szybki wzrost złożyły się również czynniki o charakterze fundamentalnym, takie jak kolejne planowane ograniczenie wydobycia gazu ze złoża Groningen w Holandii oraz dłuższy niż planowano przestój magazynu Rough w Wielkiej Brytanii.

– Mieszkańcy Wysp opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej. Co w tej sytuacji czeka rynek gazu w najbliższej przyszłości? Optymizm inwestorów, którzy w ostatnim czasie spowodowali wzrosty cen na rynku gazu szybko zostanie przełamany. Spodziewamy się, że do kręgu zainteresowań inwestorów wrócą obawy o tempo rozwoju gospodarki światowej i europejskiej, które może być dodatkowo zagrożone z uwagi na odłączenie się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej. W tej chwili trudno jest wyrokować jakie wymierne skutki gospodarczo-finansowe wywoła Brexit, natomiast można się spodziewać dynamicznego spadku cen wszystkich surowców, w tym gazu.

Choć obniżki nie muszą być tak duże jak w przypadku innych surowców. Jeśli chodzi o rynek gazu w Polsce, niekorzystnie może wpłynąć osłabienie kursu EUR/PLN. Taka sytuacja może potrwać od kilku do kilkunastu dni, po czym można oczekiwać wystąpienia korekty, tj. stopniowego wzrostu cen gazu, ropy oraz węgla. Jeśli chodzi o walutę, kluczowym czynnikiem oprócz sentymentu globalnego będzie decyzja agencji ratingowej Fitch ws. ratingu Polski – komentuje Bartosz Milewski, dyrektor ds. Zarządzania Portfelem w HEG.

Mogą Ci się również spodobać

Energa rozważa udział w projekcie Polskiej Grupy Górniczej.

– Żadna wiążąca decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta – powiedział Mariusz ...

#RZECZoBIZNESIE: Jędrzej Maśnicki: Nowe normy wpłyną na cenę prądu po 2020 r.

Szacujemy, że z powodu dostosowania sektora energetycznego do Konkluzji BAT podwyżki mogą sięgnąć kilkunastu ...

Wyboista droga z czerni do zieleni

O ile neutralność klimatyczna wymaga doprecyzowania, to brak zgody Polski na zatwierdzenie tego ambitnego ...

Eksperci krytykują pomysł zamrożenia cen prądu

Przedsiębiorcy alarmują, że może dojść do skrajnie nieodpowiedzialnego przejścia na ręczne sterowanie cenami energii ...

PKN Orlen importuje coraz więcej paliw

Sprzedaż oleju napędowego i benzyn jest bardziej opłacalna w Polsce niż za granicą. Rosnący ...

Gazowa szansa Polski, czyli jak dobrze wykorzystać LNG

Tym razem ani słowa o smogu ani o problematyce zgazowania węgla, choć obie kwestie ...