Nord Stream-2 wejdzie przez Niemcy

Bloomberg

Gazprom już nie chce czekać na zgodę Komisji Europejskiej. Należąca do Rosjan spółka Nord Stream-2 złożyła w Niemczech wniosek o zgodę na realizację projektu.

Od 18 kwietnia do 17 maja odbędzie się w Niemczech publiczna debata na temat wniosku spółki Nord Stream 2 AG – informuje sama spółka w komunikacie. Należy ona w całości do Gazpromu i wystąpiła do niemieckich władz o pozwolenie na realizację gazociągu. Debata na ten temat ruszy 18 kwietnia w Meklemburgii – Nadrenii Pomeranii – landzie, w którym druga rosyjska rura, ma wyjść z wód Bałtyku.

Długość gazociągu na dnie niemieckich wód terytorialnych to 85 km. Pełna dokumentacja będzie dostępna opinii publicznej do 17 maja w siedzibach Federalnej Agencji Morskiej i Badań Hudrograficznych (Federal Maritime and Hydrographic Agency, BSH) w Hamburgu i Rostoku. A także w Zarządzie Górniczym Stralsund i administracjach lokalnych Bergen auf Riigen, Lubmin, Mönchgut, Usedom-Nord, Anklam-Landa i Putbus.

– Dostępność dokumnetów do wglądu opinii publicznej oznacza początek społecznych konsultacji, które są kluczowe w procesie wydawania pozwoleń na budowę Nord Stream-2 – przyznał Jens Lange, menadżer NS-2, cytuje agencja Prime.

By położyć drugą rurę na dnie Bałtyku, Gazprom potrzebuje zgód państw, przez których wody terytorialne przebiega trasa – Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Starania o zgodę w Szwecji rozpoczęły się we wrześni 2016 r. Na razie zgody nie ma. Duńska agencja energii (Danish Energy Agency) poinformowała, że też otrzymała wniosek Rosjan.

Niemieckie firmy wraz z austriackim OMV są największym lobby wspierającym Gazprom. Dziś prezes niemieckiego Winetrshall (należy do BASF) zapowiedział, że „Polska nie zablokuje realizacji inwestycji” i że zachodni partnerzy szukają możliwości współfinansowania projektu. Zablokowała to decyzja polskiego UOKiK. Gazpromu musi sam wyłożyć blisko 10 mld euro.

Mogą Ci się również spodobać

W walce o niższą emisję CO2 liczymy na lasy

Paryskie porozumienie wejdzie w życie. Polska nie będzie go blokować. Unia Europejska uzgodniła w ...

Przewozy paliw nadal powinny rosnąć

Spółki coraz więcej inwestują w tabor. W ten sposób chcą sprostać rosnącemu popytowi na ...

Niemieccy parlamentarzyści przeciwko Nord Stream 2

Polska i kraje bałtyckie protestują przeciwko gazociągowi Nord Stream 2. Po ich stronie stanęła ...

Potrzebujemy zielonego otwarcia

Jesień 2019 to oczekiwanie na nowy rząd w Polsce i pierwsze decyzje Komisji Europejskiej. ...

Eksperci branży opinie: EKO-PERN „Przyjaźń”

Jednym z priorytetów jakie postawił sobie zarząd PERN „Przyjaźń” pod kierownictwem Marcina Moskalewicza, obok ...

Walka ze smogiem: jak wybrać materiały izolacyjne

Materiały izolacyjne mają różne charakterystyki i różne zastosowania. Warto starannie dobrać produkt do ocieplanego ...