Nord Stream-2 wejdzie przez Niemcy

Bloomberg

Gazprom już nie chce czekać na zgodę Komisji Europejskiej. Należąca do Rosjan spółka Nord Stream-2 złożyła w Niemczech wniosek o zgodę na realizację projektu.

Od 18 kwietnia do 17 maja odbędzie się w Niemczech publiczna debata na temat wniosku spółki Nord Stream 2 AG – informuje sama spółka w komunikacie. Należy ona w całości do Gazpromu i wystąpiła do niemieckich władz o pozwolenie na realizację gazociągu. Debata na ten temat ruszy 18 kwietnia w Meklemburgii – Nadrenii Pomeranii – landzie, w którym druga rosyjska rura, ma wyjść z wód Bałtyku.

Długość gazociągu na dnie niemieckich wód terytorialnych to 85 km. Pełna dokumentacja będzie dostępna opinii publicznej do 17 maja w siedzibach Federalnej Agencji Morskiej i Badań Hudrograficznych (Federal Maritime and Hydrographic Agency, BSH) w Hamburgu i Rostoku. A także w Zarządzie Górniczym Stralsund i administracjach lokalnych Bergen auf Riigen, Lubmin, Mönchgut, Usedom-Nord, Anklam-Landa i Putbus.

– Dostępność dokumnetów do wglądu opinii publicznej oznacza początek społecznych konsultacji, które są kluczowe w procesie wydawania pozwoleń na budowę Nord Stream-2 – przyznał Jens Lange, menadżer NS-2, cytuje agencja Prime.

By położyć drugą rurę na dnie Bałtyku, Gazprom potrzebuje zgód państw, przez których wody terytorialne przebiega trasa – Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Starania o zgodę w Szwecji rozpoczęły się we wrześni 2016 r. Na razie zgody nie ma. Duńska agencja energii (Danish Energy Agency) poinformowała, że też otrzymała wniosek Rosjan.

Niemieckie firmy wraz z austriackim OMV są największym lobby wspierającym Gazprom. Dziś prezes niemieckiego Winetrshall (należy do BASF) zapowiedział, że „Polska nie zablokuje realizacji inwestycji” i że zachodni partnerzy szukają możliwości współfinansowania projektu. Zablokowała to decyzja polskiego UOKiK. Gazpromu musi sam wyłożyć blisko 10 mld euro.

Mogą Ci się również spodobać

Łukaszenko: Białoruś obejdzie się bez rosyjskiej ropy

Mińsk jest gotowy importować dużo droższą ropę spoza Rosji. Prezydent tłumaczy to chęcią uzyskania ...

Energa i Enea zbudują Elektrownię Ostrołęka C

Elektrownie Ostrołęka C będą budować wspólnie spółki Energa i Enea, które zawarły w tej ...

Nowy rząd Merkel może zwalczać polską elektrownię atomową

Umowa koalicyj na nowego rządu wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD może się okazać problematyczna ...

Tauron wygrywa przetargi

Tauron po raz czwarty wygrał największy w Polsce przetarg na sprzedaż energii dla podmiotów ...

„Przyjaźń” będzie czysta dopiero na początku czerwca

Odsuwa się w czasie przywrócenie transportu jakościowej ropy rurociągiem „Przyjaźń”.  Dla chętnych na zanieczyszczony surowiec, ...

Amerykańskie uderzenie w prorosyjskie koncerny

Amerykańskie sankcje przeciwko pięciu zachodnim firmom wspierającym Gazprom w rozbudowie gazociągu północnego, mogą zadziałać już ...