Trwają prace nad drugim gazoportem

Fotorzepa, Piotr Wittman

Zakończono postępowanie na wybór wykonawcy studium wykonalności terminalu LNG nad Zatoką Gdańską. Odbiór tego dokumentu przewidziano na listopad.

Gaz-System poinformował o zakończeniu postępowania na wybór wykonawcy studium wykonalności terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), czyli pływającego gazoportu umożliwiającego odbiór LNG, wraz z pracami przygotowawczymi. Studium obejmuje swoim zakresem przygotowanie do realizacji inwestycji pozwalającej na dostawy skroplonego gazu ziemnego do Polski o wolumenie od 4,1 mld m sześc. do nawet 8,2 mld m sześc. Analizowana jednostka, poza usługą podstawową polegającą na dostarczaniu gazu (po dokonaniu regazyfikacji) do krajowej sieci przesyłowej, będzie mogła również świadczyć usługi przeładunku i bunkrowania, czyli tankowania statków napędzanych LNG. Jako potencjalną lokalizację terminalu wskazano rejon Zatoki Gdańskiej.

Dokładnie 8 marca tego roku Gaz-System zakończył pracę komisji nad weryfikacją zgodności złożonych ofert z wymaganiami opisanymi w SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia) oraz przekazał informację o wyborze wykonawcy. Zgodnie z regulaminem, podmioty uczestniczące w postępowaniu mogły składać ewentualne odwołania do 21 marca. Obecnie trwają prace nad finalizacją postępowania. Intencją zamawiającego jest zawarcie umowy z wyłonionym wykonawcą jeszcze w marcu. Kto konkretnie złożył najlepsza ofertę i o jakiej wartości nie podano.

Wiadomo jednie, że w postępowaniu wzięło udział osiem podmiotów. W efekcie zamawiający wybrał najkorzystniejszą ofertę cenową. Zakończenie prac i odbiór studium wykonalności przewidziano na listopad. W przypadku podjęcia przez Gaz-System pozytywnej decyzji inwestycyjnej, rozpoczęcie działalności operacyjnej FSRU planowane jest na pierwszą połowę 2021 r.

Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wraz z niezbędną rozbudową sieci to blisko 3 mld zł. Gaz-System twierdzi, że po uruchomieniu terminalu LNG w Świnoujściu zaobserwowano wzrost popytu na gaz ziemny, w tym również w postaci LNG.

Mogą Ci się również spodobać

Globalna emisja dwutlenku węgla (CO2) zwiększyła się w 2012 r. aż o 61 proc. w stosunku do roku 1990

We will only stop the changes together

One of the important aspects of climate care and practical implementation of the idea ...

Nie będzie zmian w strategii Tauronu

Nowy szef spółki wśród zadań na najbliższy czas wymienia utrzymanie jej stabilności finansowej i ...

Drogi gaz doskwiera nawozowej grupie

Grupie Azoty mocno dają się we znaki wysokie ceny kluczowego surowca. Zarząd liczy na ...

Moskwa: czysta ropa dotarła do Białorusi. Mińsk tego nie potwierdza

Rosyjska ropa o jakości zgodnej z europejską normą dotarła dziś do granicznej z Białorusią ...

Porazi nas drogi prąd

Rosnące ceny energii wyhamują inwestycje i uderzą w zbiorowy transport. Przewoźnicy kolejowi będą podnosić ...

Mniejsze inwestycje w PKN Orlen

W tym roku wydatki inwestycyjne płockiego koncernu będą mniejsze niż pierwotnie zakładane 3,8 mld ...