South Stream reaktywacja!

Bloomberg

Rosja i Bułgaria chcą reaktywować przerwany projekt gazociągu South Stream. Teraz ma być zgodny z unijnymi regulacjami energetycznymi.

O rosyjsko-bułgarskich rozmowach gazowych za zamkniętymi drzwiami dowiedziała się z bliskiego otoczenia premiera Bojko Borisowa bułgarska gazeta Standard. Według źródeł, prace nad przerwanym w grudniu 2014 r przez Gazprom projektem mogą się rozpocząć w ciągu najbliższych tygodni.

Inicjatorem rozmów miała być Moskwa. Gazprom trafi rynek za rynkiem. Wycofał się z budowy gazociągu do Turcji i Europy (Turecki Potok), który miał zastąpić South Stream. Kryzys w Chinach wstrzymuje realizację gazociągu Siła Syberii mającego dostarczać gaz na ten rynek.

Standard podaje, że reaktywowany South Steram ma odpowiadać wszystkim standardom unijnym w tym wymaganiom Trzeciego Pakietu Energetycznego. To m.in. brak zgody Rosjan na ten warunek, spowodował fiasko projektu.

Teraz w Bułgarii ma powstać centrum rozdzielcze gazu Balkan, a rosyjski gaz ma trafić, tak jak poprzednio planowano, także na Węgry, do Austrii, Grecji, Włoch i krajów bałkańskich.

„Z niewielkim opóźnieniem i niewielkimi zmianami projekt Południowego Potoku pomimo wszystko będzie realizowany” – pisze Standard.

Mogą Ci się również spodobać

CZAS TO PIENIĄDZ, czyli bilion euro na sprawiedliwą i sprawną transformację.

Unia Europejska przedstawiła plan finansowy dla Zielonego Ładu. Na stole leży tysiąc (tak, tysiąc) ...

Iran nie zmniejszy pompowania

Islamska republika Iranu będzie zwiększać wydobycie ropy do czasu odzyskania udziału rynkowego z okresu ...

Nikt nie wierzy w drogą ropę

Sami przedstawiciele OPEC zdyskredytowali swoją politykę. Najbardziej wiarygodny z nich, Saudyjczyk Ali al-Naimi, powiedział, ...

Ciepło ukryte pod posadzką

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze, kusi niższymi rachunkami i zapewnia komfort w mieszkaniu. Grzejnikiem ...

Dobre wyniki PGE po trzech kwartałach

Polska Grupa Energetyczna od stycznia do września zarobiła na czysto prawie 3 mld zł. ...

Gazprom chwali Polskę

Rosjanie są gotowi stawić czoło każdemu rynkowemu wyzwaniu, by wzmocnić swoją pozycję na rynku ...