Murmańsk zamarza bez gazu

Bloomberg

W 300 tys. Murmańsku, rosyjskim porcie nad Morzem Barentsa, temperatura spadła do minus 30 st C i sieć gazowa zamarzła.

Gaz nie dociera do mieszkań, zakładów i urzędów, ludzie nie mają się czym ogrzać, ani na czym ugotować jedzenia. Stanęła produkcja w wielu firmach. Gazowy operator miasta Murmanobłgaz poinformował, że problemy z dostawą paliwa są związane z niską temperaturą. Powoduje ona „powstanie kondensatu, który nie pozwala na normalny przesył gazu do odbiorców” – cytuje portal FleshNord.

W dzień w Murmańsku jest 28 st mrozu a nocą poniżej 30 st. Władze ogłosiły, by ludzie, gdzie gaz jeszcze dociera, nie wykorzystywali go do ogrzewania pomieszczeń i do podgrzewania wody. Infrastruktura komunalna jest w Rosji w opłakanym stanie. Większość pochodzi z komunistycznych czasów, kiedy jakość wykonania była bardzo niska, a nikt nie liczył się ze stratami wody, gazu, ciepła czy prądu.

Budynki są bez jakiejkolwiek termoizolacji, nieszczelne stolarka stara; dachy przeciekające. Rury niedostatecznie ocieplone i niskiej jakości więc rdzewieją i pękają. Przez 25 lat od rozpadu ZSRR niewiele się tutaj zmieniło.

Murmanobłgaz (należy do prywatnych firm) jest jedynym dostawcą gaz w Murmańsku i całym obwodzie. Region wykorzystuje gaz płynny a 80 proc. paliwa dla ludności jest wykorzystywana w kuchni. Gaz do celów przemysłowych wykorzystują 364 zakłady lezące za kręgiem polarnym. Gaz dociera do Murmańska koleją w specjalnych cysternach z zakładów o obwodach syberyjskich: tiumeńskim i Komi.

Gazprom nie raz podawał, że jego zasoby gazu w Rosji są największe na świecie a koncern jest największym eksporterem gazu. jednak w samej Rosji gaz dociera jedynie do ok. 60 proc. mieszkańców, a ogromne połacie Syberii, gdzie są największe złoża, w ogóle pozbawione są możliwości korzystania z gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Dania staje w poprzek Nord Stream 2

Kopenhaga przyjęła ustawę, która pozwała zablokować rozbudowę gazociągu północnego. „Dziś (czwartek) duński parlament jednogłośnie ...

Paliwowa panika na Krymie

Kilometrowe kolejki ustawiają się przed stacjami paliw na Krymie. Według Moskwy benzyny starczy półwyspowi ...

Niemcy i Austria bronią rosyjskiego gazu

Główni lobbyści unijni Gazpromu w Europie, skrytykowali nowe, ostrzejsze sankcje USA wobec Rosji. Zdaniem ...

OZE: To czas na rozmowy o przyszłości branży

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Tauron liderem W 2017 r. instytucje ...

Wciąż brakuje strategii dla energetyki

Eksperci chwalą ministra energii za otwarte mówienie o bolączkach branży. Ganią zaś za brak ...