Spadną rachunki za gaz

Bloomberg

URE obniżyło taryfy dla wszystkich grup odbiorców błękitnego paliwa w Polsce. Najwięcej spadły rachunki dla dużych firm.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na gaz ziemny dla PGNiG, Polskiej Spółki Gazownictwa, PGNiG Obrót Detaliczny oraz SGT EuRoPol Gazu i Gaz – Systemu. Nowe cenniki prawdopodobnie zaczną obowiązywać od Nowego Roku.

– Pierwotne wnioski przedsiębiorstw różniły się znacząco od tych uznanych za uzasadnione. Dopiero w wyniku postępowań administracyjnych prowadzonych w urzędzie oraz wielokrotnych wezwań kierowanych do spółek w ramach postępowań administracyjnych możliwe było ich zatwierdzenie przez regulatora – informuje URE w komunikacie prasowym.

I tak taryfa na gaz wysokometanowy dla PGNiG, który sprzedaje surowiec największym odbiorcom w Polsce (powyżej 25 mln m sześc. rocznie), została średnio obniżona o 6,8 proc. oraz o 4,6 proc. dla odbiorców hurtowych. URE zatwierdziło ją na 3 miesiące. URE podaje, że ustalenie niższych cen błękitnego paliwa było możliwe dzięki obserwowanemu na świecie spadkowi cen ropy naftowej. To już czwarta obniżka cennika w PGNiG od początku tego roku. W stosunku do cen z końca grudnia 2014 r. taryfa na gaz wysokometanowy spadła już łącznie o 20,9 proc., a dla gazu zaazotowanego o 14,8 proc.

URE obniżył również taryfy dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny, czyli małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych (łącznie ponad 6 mln podmiotów). Ceny gazu wysokometanowego dla odbiorców zużywających do 110 kWh/h błękitnego paliwa (w tej grupie znajdują się gospodarstwa domowe) spadają o 3,5 proc. Z kolei stawka abonamentowa zniżkuje o 10 proc. Podmioty zużywające powyżej 110 kWh/h zapłacą za surowiec o 2 proc. mniej, natomiast stawki opłat abonamentowych pozostają na niezmienionym poziomie.

W efekcie średnie ceny gazu ziemnego wysokometanowego dla tzw. kuchenkowiczów spadają o 3,1 proc., dla ogrzewających wodę o 2,8 proc. oraz o 2,6 proc. gdy gaz jest wykorzystywany do ogrzewania mieszkań i domów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jeszcze pojeździmy tanio, bo ropy nie zabraknie

Ceny baryłki wprawdzie przebiły ważną granicę 50 dol., ale nie na długo. Ropa znów ...

Arabia Saudyjska nie zmieni polityki naftowej

Saudyjski minister ds. naftowych Ali al-Naimi oświadczył, że jego kraj, największy eksporter ropy na ...

Wadowski wiceprezesem finansowym w Tauronie

Rada nadzorcza Tauronu powołała 29 stycznia Marka Wadowskiego na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. ...

Firmy kuszą prosumentów

Jak z rękawa posypały się oferty dla osób chcących produkować prąd na własne potrzeby. ...

Walka ze smogiem pochłonie setki miliardów złotych

Około 750 mln zł pochłonie termomodernizacja domów najuboższych osób w 22 gminach z powietrzem ...

Ukraina nęci inwestorów swoimi złożami

Kijów ogłosił przetargi internetowe na złoża gazu i ropy Ukrainy. Bez kapitału i technologii ...