Gaz z Izraela do Turcji

Bloomberg

Konflikt Rosji z Turcją uaktywnił nowych graczy branży energetycznej. Izrael chce eksportować swój gaz do Turcji.

– Obecnie prowadzimy konsultacje w sprawie eksportu gazu do Turcji oraz tranzytu surowca przez ten kraj. Może to odmienić nasze wzajemne stosunki – przyznał dziś w Knesecie premier Binjamin Netanjahu, podczas prezentacji projektu ustawy regulującej branżę gazu w Izraelu.

Kraj ma pod dnem Morza Śródziemnego kilka dużych złóż gazu. Eksploatuje już jedno z nich – Tamar. Dwa lata temu Gazprom Marketing & Trading Switzerland, spółka-córka Gazpromu podpisała umowę na sprzedaż LNG ze złóż u wybrzeży Izraela. Przez 20 lat ma mieć wyłączność na jego eksport.

Gazprom będzie kupował LNG z pływającego zakładu produkcji gazu skroplonego, który rozpocznie pracę w 2017 r. Moc terminalu wyniesie 3 mln ton rocznie. Źródłem zaopatrzenia zakładu w gaz będą dwa podmorskie złoża u wybrzeży Izraela – Tamar i Dalit. Ich zasoby to odpowiednio: 238 mld m3 i 20 mld m3. Wydobycie prowadzi tam konsorcjum na czele z amerykańskim Noble Energy oraz izraelskim Delek Drilling. W składzie są też Isramco Negev 2, Dor Gas i Avner Oil Exploration.

Izrael ma jeszcze jedno wielkie podmorskie złoże gazu – Lewiatan z zasobami ocenianymi na 480 mld m3. Tam wydobycie jeszcze nie ruszyło. Gazu z lewiatana starczy Izraelowi na pełne zaopatrzenie przez 100 lat. Dlatego resztę swojego gazu może eksportować.

Netanjahu podał, że oprócz Turcji Izrael może też sprzedawać gaz do Jordanii, Grecji, Egiptu i na Cypr. Minister energetyki widzi też klientów w Europie Zachodniej.

Mogą Ci się również spodobać

Wiatraczki chcą się kręcić

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: CZH przefiltruje smog Spółka opatentowała urządzenie ...

Naftogaz wygrał z Gazpromem

Sztokholmski arbitraż wydał długo oczekiwany werdykt w sporze Gazpromu i ukraińskiego Naftogazu. Naftogaz wygrał, ...

Gazprom woła: kryzys w Europie

Rosjanie przygotowują gazowy kryzys w Europie. Ma nastąpić w styczniu-lutym 2017 r. Celem jest ...

ZE PAK może się znaleźć w grupie kapitałowej Enei

Zygmunt Solorz-Żak prowadził rozmowy w sprawie zbycia akcji PAK w zamian za walory poznańskiej ...

OPEC będzie musiał nadal ciąć wydobycie ropy

Dostawy ropy naftowej z krajów rywalizujących z OPEC z nadwyżką zrównoważą wzrost popytu przewidywany ...

Moskwa odmawia Białorusi

Nie będzie kolejnej zniżki w cenie gazu dla Białorusi. Moskwa odrzuciła prośbę Mińska. Białoruś ...