PGNiG dostarczy gaz na Ukrainę?

Bloomberg

Polska spółka i czeski CEZ znalazły się liście firm, które zostały bezwarunkowo dopuszczone do udziału w przetargu na dostawy surowca do naszych wschodnich sąsiadów.

Ukraińska spółka Naftogaz opublikowała listę firm wstępnie zakwalifikowanych do udziału w przetargu na dostawy błękitnego paliwa do naszych wschodnich sąsiadów. Koncernami, które zostaną bezwarunkowo zaproszone do udziału w przetargu są czeski CEZ oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Z kolei warunkowo zakwalifikowano dziewięciu potencjalnych dostawców. Są to: ArcelorMittal Energia (Luksemburg), Axpo Trading (Szwajcaria), E.On Global Commodities (Niemcy), EDF Trading (Wielka Brytania), Eni trading & shipping (Włochy), ENGIE (Francja) wraz z węgierską firmą należącą do GDF SUEZ, Noble Clean Fuels (Wielka Brytania), RWE Supply & Trading (Niemcy), Shell Energy Europe (Wielka Brytania).

Przetarg dotyczy dostaw gazu na Ukrainę, które będą finansowane przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Niedawno EBOiR udzielił 300 mln dolarów pożyczki na realizację tego celu. Surowiec ma trafiać na Ukrainę z terytorium Unii Europejskiej.

Mogą Ci się również spodobać

Biznes też musi dbać o klimat

Z jednej strony firmy to często „truciciele”, ale z drugiej mają narzędzia do rozwiązania ...

Gazprom pozwał Ukrainę

Rosjanie odwołali się od kary nałożonej przez ukraiński urząd antymonopolowy. Spór o 6 mld ...

PGNiG zagospodaruje złoża w Norwegii

Giełdowa spółka wraz z partnerami chce w 2020 r. rozpocząć wydobycie ropy i gazu ...

Będzie terminal LNG w Kaliningradzie

Dotąd inwestycja ta utrzymywana była w tajemnicy. Gazprom buduje terminal LNG niedaleko granicy z ...

Electric boom in communication

Purchases are driven by EU subsidies. Experts point out, however, the high costs of ...

„Przyjaźń”: Białorusini wystawili rachunki Rosji. Orlen liczy straty

Są pierwsze żądania rekompensat strat, spowodowanych przez zanieczyszczenie rurociągu „Przyjaźń”. PKN Orlen wylicza wysokość ...